posts-17

داروی جنجالی فاویپیراویر چیست؟

فاویپیراویر در درمان کووید 19

 

براساس نتایج یک کارآزمایی بالینی انجام شده توسط محققین ژاپنی دانشگاه بهداشت فوجیتا، تجویز داروی آویگان یا فاویپیراویر در بیماران مبتلا به کرونا، "نتایج غیرقطعی" به همراه داشت.

دکتر فاطمه افرا دستیار تخصصی داروسازی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این دارو میگوید:

 اگرچه در این کارآزمایی، در افراد دریافت کننده تجویز زودرس این دارو نسبت به افرادی که دوز تأخیری داده شده بود، پیشرفت بیشتری نشان دادند اما این نتایج از لحاظ آماری، اهمیت نداشتند.

علاقه به این دارو در ماه مارس پس از آنکه یک محقق چینی اعلام کرد که این دارو به بهبود بیماران کووید 19 کمک می کند، افزایش یافت. این دارو، موضوع حداقل 25 کارآزمایی بالینی در سراسر جهان است. این دارو در "هند و روسیه" در درمان کووید 19 مورد تایید قرار گرفته است.

در حال حاضر این دارو برای درمان آنفولانزای جدید در ژاپن و چین تأیید شده است. کارآزمایی های بالینی متعددی در مراکز پزشکی در آسیا جهت اثبات اثربخشی فاویپیراویر در کنترل بیماری ناشی از  کروناویروس انجام شده است.

دوز و مدت زمان مصرف این دارو جهت درمان کووید19

خوراکی: دوز و مدت زمان مطلوب مشخص نشده است ، داده های محدود در دسترس پیشنهاد کرده اند که که دوز ؛ 1600 میلی گرم دو بار در روز در روز اول ، و سپس به دنبال آن 600 میلی گرم دو بار در روز به مدت 7 تا 14 روز مصرف شود. یک کارآزمایی بالینی دیگر استفاده از دوز 2.4 گرم هر 8 ساعت برای 2 دوز و سپس به دنبال آن ، دوز 1.2 گرم 8 ساعت بعد در روز اول و پس از آن 1.2 گرم دو بار در روز به مدت 7 تا 10 روز را پیشنهاد کرده است.

عوارض این دارو

تا به الان  ایمنی و اثربخشی این دارو اثبات نشده است. با این حال ، اطلاعات عوارض جانبی این دارو از تجویز داروی مزبور در ژاپن و در سال 2014 ارائه شده است.

فرکانس شیوع این عوارض مشخص نشده است:

  • دستگاه گوارش: کاهش اشتها ، اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ
  • غدد درون ریز و متابولیک: هایپراوریسمی
  • هماتولوژیک و انکولوژیک: کاهش نوتروفیل ها
  • کبدی: آسیب کبدی  ، افزایش ترانس ترانس آمینازهای سرم

تداخلات بارز این دارو

  • این داروممکن است اثر واکسن ویروس زنده ی ضعیف شده ی آنفولانزا را کاهش دهد. بنابراین باید از مصرف داروهای ضد آنفولانزا در 48 ساعت قبل از شروع و تا دو هفته بعد از دریافت واکسن ویروس زنده ی ضعیف شده ی آنفولانزا اجتناب کرد.
  • این دارو ممکن است باعث افزایش اثر و عارضه ی داروی پیرازین آمید گردد.
  • این دارو ممکن است باعث افزایش سطح سرمی رپاگلیناید در درمان دیابت گردد.

بارداری و شیردهی

استفاده از این دارو در دوران بارداری و شیردهی به دلیل عدم وجود مطالعات کافی ممنوع بوده و در این مورد باید حتما با پزشک مشورت گردد و مزایا و معایب شروع و عدم شروع درمان سنجیده شود.

 

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج