posts-17

تکلیف بیماران با روماتیسم مفصلی در همه گیری کرونا جیست؟

بیماری کووید 19 در افراد با مشکلات روماتولوژی

 

از زمان شیوع بیماری کووید 19 ناشی از کرونا ویروس جدید، مطالعات زیادی درباره افراد مستعد به این بیماری و فرم های شدید آن صورت گرفته است.

بنابر توصیه های اعلام شده از سوی سی دی سی آمریکا ، ریسک فاکتور های ایجاد فرم شدید تر بیماری کووید 19 هم اکنون به درستی شناخته نشده است . با این وجود افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای مثل  بیماری قلبی ، دیابت ، فشار خون ، بیماری کبدی و کلیوی و افراد دارای نقص ایمنی ریسک بیشتری برای ابتلا خواهند داشت .

بنابرتحقیقات فوق ، یکی از جوامع در خطر ، بیماران با مشکلات روماتولوژیک ) با توجه به سن و مصرف داروهای سرکوبگر ایمنی ( می باشند که از داروهایی مثل ، گلوکوکورتیکویید ها ، دمارد ، ریتوکسی ماب و آنتی تی ان اف استفاده می نمایند .

بنابر توصیه نامه ای که از سوی کالج روماتولوژی آمریکا منتشر شده است ، تاکنون شواهد و اطلاعاتی در مورد میزان شیوع و شدت بیماری کووید19  در میان بیماران دارای مشکلات روماتولوژیک وجود ندارد . این ارگان توصیه نموده است که تمام بیماران مصرف کننده دارو های روماتولوژیک سرکوبگر سیستم ایمنی با پزشک خود در ارتباط با مصرف این دارو ها و در صورت نیاز قطع آن ها هماهنگ باشند.

هر چند شواهدی مبنی بر اثر این دارو ها بر ریسک ابتلای به بیماری وجود ندارد اما در صورت ایجاد عفونت مشکوک تنفسی ، پزشک باید نسبت به قطع دارو بنابر توصیه های مرتبط با قطع مصرف دارو در شرایط عفونت ، اقدام نماید.

همچنین انجمن اسپوندیلیت ایالات متحده آمریکا  توصیه می کند که در صورت وجود هر نوع علامت بیماری های عفونی تنفسی ) نظیر سرفه ، تب و تنگی نفس ( فرد باید از مصرف داروهای بیولوژیک با مشورت با پزشک خود صرف نظر نماید تا وضعیت ابتلا یا عدم ابتلای وی به بیماری کووید19  مشخص گردد . اما در موارد بدون علامت ، اگر وی جز موارد پرخطر نباشد ) افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای

ذکر شده ( می تواند به مصرف داروی خود ادامه دهد .

چه اقداماتی جهت مراقبت و حفاظت از بیماران دارای مشکلات روماتولوژیک نیاز است ؟

با توجه به اینکه بیماران فوق الذکر از دارو های سرکوبگر سیستم ایمنی استفاده می کنند بنابر توصیه های سی دی سی آمریکا برای جمعیت های با ریسک بیشتر ابتلا  بهتر است اقدامات زیرصورت گیرد :

  • با توجه به نیاز بیشتر برای حضور طولانی تر این افراد در منزل برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ، ایشان نسبت به تهیه دارو های مورد نیاز بیماری روماتولوژیک خویش برای مدت طولانی اقامت اقدام نمایند .
  • توصیه های کلی حفاظتی در ارتباط با این بیماران نیز باید رعایت شود :

1-     مکررا دست ها شسته شوند

2-     دست ها با آب و صابون حداقل برای 20 ثانیه پس از عطسه ، سرفه ، پاک کردن بینی و حضور در اماکن عمومی شسته شوند .

3-     تا حد امکان از تماس با سطوح پر استفاده عمومی پرهیز شود . به عنوان مثال ، دکمه آسانسور ، دستگیره در و نرده ها و ... . اگر تماس با این موارد اجتناب ناپذیر است بایستی از دستمال یا آستین برای لمس این موارد استفاده شود .

4-     از دست زدن به بینی ، صورت و چشم ها پرهیز شود .

5-     سطوح خانه ی فرد ضدعفونی گردد .

6-      از حضور در اجتماعات پرهیز شود .

7-     سلامت فرد به طور مکرر توسط وی ارزیابی شود و مراقب علامت های فرم شدید بیماری در بزرگسالان باید باشد و در صورت بروز  تنگی نفس یا سیاه شدن رنگ لبها بلافاصله به بیمارستان مراجعه کند.

8-     استفاده از ماسک در نواحی با ازدحام بالا

آیا درمان افراد مبتلا به کووید 19 که مصرف کننده دارو های مرتبط با بیماری های روماتولوژی بوده اند متفاوت است ؟

با توجه به اینکه بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی و بیماران مسن دارای بیماری های زمینه ای می توانند فرم های شدید تر بیماری را ایجاد کنند ، درمان افراد با بیماری های زمینه ای و یا فرم شدید عفونت به شرح زیر است :

ابتدا به ساکن بیماری که پنومونی دارد یا دچار دیسترس تنفسی شده است را در محل بهداشتی درمانی مناسبی بستری کنید و اقدامات حمایتی را بر مبنای تظاهرات بالینی وی انجام دهید. از زمانی که فرد دچار اولین حملات و علائم می شود تا زمانی که در بیمارستان بستری گردد به طور متوسط 7 روز طول می کشد.  بیماری که وضعیت تنفسی تهدید کننده ای دارد و یا پیش زمینه ای از این مشکلات تنفسی را دارد را بایستی در واحد مراقبت های ویژه بستری کرد. حدودا 23 تا 32 درصد بیماران بستری شده در بیمارستان احتیاج به مراقبت های ویژه جهت حمایت تنفسی دارند.  با این وجود این تخمین ممکن است کمتر از مقدار واقعی باشد.  بیمارانی علامت داری که دیگر احتیاجی به بستری ماندن ندارند ، در صورت وجود شرایط مناسب می توانند در منزل تحت مراقبت های بیشتر قرار گیرند.

 

 

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج