posts-17

آیا ویروس کرونا میتواند باعث درد شکم و اسهال شود؟

عوارض گوارشی بیماری کووید 19

 

بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونای جدید از پاییز سال گذشته در چین شروع و به سرعت به همه جای جهان انتشار یافت.

دکتر علیرضا شریفی، متخصص گوارش و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره عوارض گوارشی بیماری کووید 19 میگوید:
با وجود اینکه ویروس کرونا بیشتر به عنوان ویروس تنفسی شناخته شده، اما هنگامی که وارد بدن می‌شود، میتواند در سه نقطه حلق، ریه و روده جای ‌گیرد. بر طبق مطالعاتی که اخیرا انجام شده، درصد بیماران مبتلا به کرونا که علائم گوارشی ( اسهال، درد شکم، تهوع، استفراغ و کم‌اشتهایی) دارند، به ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده است.
علائم گوارشی ممکن است علائم اولیه بیماری کووید ۱۹ باشد (حتی بدون سرفه، تب یا تنگی نفس). بیشتر بیمارانی که دارای علائم گوارشی‌اند، معمولاً به گونه خفیف بیماری کووید ۱۹ مبتلا هستند. در یک مطالعه جدید، ۲۰۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ خفیف بررسی شدند. به طور تقریبی یک چهارم، یعنی تعداد ۴۸ نفر از آن‌ها فقط علائم گوارشی داشتند، ۶۹ نفر علائم گوارشی و تنفسی را با هم نشان دادند و ۸۹ نفر فقط علائم تنفسی داشتند. این مطالعه نشان داد که تمام ۶۷ بیمار مبتلا به علائم گوارشی، اسهال داشته و از این تعداد، تقریباً در یک نفر از هر پنج نفر اسهال اولین نشانه ابتلای آن‌ها بوده است.
اسهال حدود یک تا ۱۴ روز به طول انجامیده و به طور میانگین مدت زمان بیش از پنج روز و حدود چهار بار دفع در روز گزارش شده است.
محققان دریافتند که حدود یک‌‌ سوم بیماران مبتلا به علائم گوارشی، تب ندارند.
بیماران مبتلا به علائم گوارشی نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی دیرتر به دنبال مراقبت‌های پزشکی می‌روند که این مدت به طور حدودی ۱۶ روز در مقایسه با ۱۱ روز بوده است.
مطالعات جدید نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به علائم گوارشی مدت زمان شروع علائم تا بهبود کامل از ویروس، طولانی‌تر بوده و احتمال دارد که ویروس در مدفوع این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی به میزان بیشتری دیده شود (۷۳ درصد در مقابل ۱۴ درصد). این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی مدت زمان طولانی‌تری بیمار بودند.
بیماری‌های بسیاری در سطح جامعه وجود دارد که باعث ایجاد علائم گوارشی می‌شوند و بیشتر موارد ابتلا به اسهال، درد شکم، تهوع، استفراغ و کم‌اشتهایی از علائم ابتلا به کووید ۱۹ نیستند.
با این وجود، این علائم اولیه جدید و حاد گوارشی در بیمار مشکوک به کروناویروس باید باعث سرعت بخشیدن در رسیدگی به این بیماران شود.
این ویروس روی کبد هم تاثیر می‌گذارد و باعث بالا رفتن آنزیم‌های کبدی می‌شود.
مشکلات گوارشی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در بیشتر موارد بهبود پیدا می‌کند و بعد از درمان، عوارضی را برای بیمار به همراه ندارد، اما لازم به ذکر است که کرونا یک ویروس جدید است و تحقیق و بررسی بیشتری در خصوص عوارض این بیماری پس از درمان لازم دارد. همچنین باید بهبودیافتگان کرونا برای مدتی زیر نظر گرفته شوند تا مشخص شود این بیماری با چه عوارضی در آینده همرا ه است.

 

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط