posts-17

آیا سردرد ناشی از ویروس کرونا نگران کننده است؟

عوارض عصبی بیماری کووید 19

 

دکتر محمد رضا قینی، متخصص نورولوﮊی و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد عوارض عصبی بیماری کووید ١٩ میگویند:

بیماری ویروسی کووید ١٩،  ناشی از کرونا ویروس جدید، از حدود دی ماه سال گذشته در چین شایع شد و به سرعت به کشورهای دیگر جهان گسترش یافت. اولین موارد بیماری کووید ۱۹ در سی بهمن ۹۸ در ایران گزارش گردید.

این بیماری تظاهرات مختلف داشته است . از نظر تاریخی همیشه درگیری سیستم عصبی در بیماری های ویروسی مختلف از تظاهرات وخیم بیماری بوده است. عده ای از ویروس ها علاقه خاصی به درگیری سیستم عصبی دارند و اصطلاحا نوروتروپ هستند . از همه گیری کووید ۱۹ زمان کوتاهی می گذرد و هنوز اطلاعات در مورد این ویروس کامل نیست ولی حداقل تاکنون این ویروس خوشبختانه تمایلی به درگیری مستقیم سیستم عصبی نشان نداده است . ولی این پایان ماجرا نیست. این ویروس از دو مسیر می تواند غیر مستقیم، سیستم عصبی را درگیر کند:

1.       این ویروس با فعال کردن سیستم انعقادی و همچنین اتصال به سلولهای پوشش داخلی عروق، می تواند با ایجاد  لخته یا ترومبوز در عروق، منجر به سکته مغزی شود.

2.       این ویروس با فعال کردن سیستم التهابی بدن و اصطلاحا آبشار سیتوکین ( مواد شیمیایی واسط ایجاد التهاب)، میتواند به شکل غیر مستقیم سیستم اعصاب محیطی و مرکزی را درگیر نماید.

اما حال ببینیم بیماران مبتلا به کووید چه تظاهرات عصبی می توانند داشته باشند :

  • شایعترین شکایت عصبی بیماران کووید، سر درد و احساس گیجی است . در زمان همه گیری کووید، هر سر دردی که تازه شروع شود بخصوص در همراهی با علایم تنفسی شدیدا مشکوک به درگیری کووید ۱۹ می باشد. مشکل این است که سردرد شایع و غیر اختصاصی ست .
  • از دیگر تظاهرات عصبی برجسته کووید اختلال حس چشایی و بویایی می باشد . این تظاهر بر خلاف سردرد شایع نیست، البته در انواع دیگرسرماخوردگی های ویروسی نیز ممکن است، دیده شود، ولی در زمان همه گیری کووید ، شدیدا شک به این بیماری را ایجاد می کند . این علامت گاه مدت کوتاهی زودتر از علایم دیگر کووید۱۹ دیده می شود .
  • تظاهر دیگر کووید ۱۹ سکته های ایسکمیک مغزی است . این تظاهر معمولا در بیماران با فرم شدیدتر کووید ۱۹ دیده می شود ولی در مواردی اولین تظاهر این بیماری بوده است . به همین دلیل در دوره همه گیری کووید هر بیمار سکته مغزی مشکوک به کووید تلقی می گردد تا بررسی های بعدی آن را اثبات یا رد نماید . مواردی از سکته مغزی در جوانان نیز در زمینه کووید ۱۹ گزارش شده است .
  • مواردی از درگیری سیستم عصبی بعنوان گزارش موردی همراه با کووید ۱۹ در مجلات چاپ شده است . این موارد شامل تشنج، التهابات مغزی ( انسفالیت التهابی نه وایرال) ، التهاب نخاع ( میلیت)، و التهاب اعصاب محیطی ( بیماری گیلن باره ) می باشد. مواردی از تغییرات خلقی و رفتاری به شکل دلیریوم و حالت گیجی به شکل دیررس بعد از بیماری نیز گزارش گردیده است .

 در نهایت با وجود عدم درگیری مستقیم سیستم عصبی توسط ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ ، تظاهرات و شکایات عصبی در این بیماری نسبتا شایع است و حتی ممکن است گاها اولین تظاهر بیماری باشدکه باعث میشود، بیمار به بیمارستان مراجعه کند .

 

 

 

 

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1399/04/11 0:2
0
1
بسیار عالی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی (خبر)
 چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟ (خبر)
 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 پیشگیری از دیابت نوع دوم (خبر)
 حفظ سلامتی در مسافرت (خبر)
 بیماری کبد چرب غیر الکلی (خبر)
 چه افرادی در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا هستند؟ (خبر)
 خونریزی مغزی (خبر)
 رمدسیویر در درمان بیماری کووید 19 (خبر)
 مشکلات مراکز جراحی در شرایط همه گیری بیماری کووید19 ناشی از ویروس کرونا (خبر)
 روزه داری (خبر)