posts-17

سندرم تونل کارپ چگونه تشخیص داده میشود؟

سندرم تونل کارپ

 

سندرم تونل کارپ چیست؟

سندرم تونل کارپ شرایطی است که منجر به درد و بی حسی در انگشتان، دست و احتمالا ساعد میشود. این مساله به دنبال تحت فشار قرار گرفتن عصب مدین در مچ دست ایجاد میشود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "درد دست" مراجعه کنید.

عصب مدین از یک مسیر تونلی شکل در مچ دست عبور میکند. این تونل از استخوانهای مچ دست و یک بافت محکم به نام لیگامان تشکیل شده است. کانال مچ دستهنوز در بسیاری از موارد علت دقیق این تحت فشار قرار گرفتن عصب در مچ دست مشخص نشده است، اما موارد زیر میتوانند باعث این مساله شوند:

 • التهاب تاندون های که همان تونل رد میشوند. تاندون یک بافت محکم حد واسط بین عضلات و استخوانها است.
 • التهاب و تورم بافت بینابینی در این تونل
 • انجام حرکت مکرر و تحت فشار در مچ دست

وظیفه عصب مدین انتقال پیام های حسی و حرکتی از قسمتهای زیر است:

 • انگشت شست
 • انگشت نشانه
 • انگشت میانی
 • بخشی از انگشت انگشتر
 • نیمه کف دست در سمت انگشت شست

زنان بیش از مردان دچار سندرم تونل کارپ میشوند. همچنین این مساله در بارداری شیوع بیشتری دارد ولی معمولا بعد از زایمان مشکل برطرف میشود. بعضی مشکلات طبی ممکن است احتمال بروز این مشکل را بیشتر کنند که عبارتند از:

علائم سندرم تونل کارپ چیست؟

علائم این بیماری به صورت درد و گزگز شدن در انگشتان شست، نشانه، میانی و حلقه است.علائم سندرم تونل کارپ علائم غالبا در شب بدتر شده و منجر به بیدار شدن فرد از خواب میشوند. معمولا علائم در هر 2 دست ایجاد میشوند ولی ممکن است در یک دست شدیدتر باشند. ممکن است در برخی افراد این علائم به ساعد نیز انتشار یابد ولی انتشار علائم به بازو و شانه شایع نیست.

علائم بیماری ممکن است به دنبال فعالیت هایی که با خم و راست کردن دائم مچ دست یا بالا آوردن بازو همراه باشد، عود کند. برخی فعالیت ها ممکن است منجر به تحریک بروز علائم در افراد با سندرم تونل کارپ شوند ولی باعث این بیماری نمیشوند. این فعالیتها عبارتند از:

 • رانندگی
 • خواندن کتاب در دست
 • تایپ کردن
 • نگه داشتن موبایل به مدت طولانی

در بیشتر افراد این علائم به مرور زمان، کم و زیاد میشوند ولی در برخی افراد ممکن است علائم دائمی شوند. به این ترتیب اختلال در حرکات انگشتان یا پنجه دست ایجاد میشود.

روش تشخیص سندرم تونل کارپ چیست؟

تست های فعالیت الکتریکی برای عصب مدین میتواند سندرم تونل کارپ را تشخیص دهد ولی این تست ها اغلب برای تشخیص بیماری لازم نیستند. پزشک غالبا میتواند با اخذ شرح حال و انجام معاینات بالینی، مشکل شما را تشخیص دهد. طی معاینه، پزشک با ضربه یا فشار روی مچ دست یا درخواست از شما برای قرار دادن مچ دست در شرایطی که علائم تشدید میشود، میتواند سندرم تونل کارپ را تشخیص دهد.

برای تشخیص قطعی این مساله و با نظر پزشک، ممکن است روشهای هدایت الکتریکی لازم شوند. این روشها عبارتند از:

 • مطالعه هدایت عصبی- که در این روش کفایت هدایت سیگنال های الکتریکی توسط عصب مدین بررسی میشود. در افراد با سندرم تونل کارپ، سرعت این هدایت کند میشود.
 • الکترومیوگرافی- یا "ای ام جی" که در این روش، پاسخ درست عضلانی به سیگنال های الکتریکی رسیده از عصب مدین بررسی میشود. این بررسی میتواند در افتراق منشا علائم بیمار و تشخیص سندرم تونل کارپ از سایر بیماری ها کمک کننده باشد.

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

بله، اگر شما هر کدام از علائم ذکر شده را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

سندرم تونل کارپ چگونه درمان میشود؟

درمان این مشکل معمولا چند قسمتی و شامل موارد زیر است:

 • آتل مچ دست- برخی افراد به دنبال استفاده از آتل در هنگام خواب شبانه و قرارگیری مچ دست در وضعیت خنثی، احساس بهتری دارند. این وضعیت خنثی به معنی عدم خم و راست بودن مچ و خم شدن نسبی انگشتان دست در کف دست است. آتل مچ دست

پزشکان معمولا آتل مچ دست را برای خانم ها با علائم مربوطه حین بارداری توصیه میکنند. معمولا در این افراد درمان دیگری نیاز نمیشود و در بیشتر موارد بعد از زایمان علائم مربوطه برطرف میشوند.

 • استفاده از داروهای استروئیدی- داروهای استروئیدی میتوانند باعث کاهش التهاب و تورم شوند. برای درمان سندرم تونل کارپ معمولا پزشکان از تزریق این داروها درون کانال مربوطه استفاده میکنند. اگر فردی تمایلی به تزریق دارو نداشته باشد، ممکن است مصرف خوراکی این داروها نیز برای درمان موثر باشد. البته مصرف خوراکی این داروها نسبت به تزریق تاثیر کمتری دارد.
 • فعالیت های فیزیکی- شواهد علمی کمی برای تاثیر برخی ورزش ها مثل یوگا در بهبود علائم سندرم تونل کارپ وجود دارد. البته ممکن است برخی حرکات ورزشی تحت نظر فیزیوتراپ یرای کاهش علائم موثر باشد.
 • جراحی- این روش درمانی برای افراد با علائم شدید و طول کشنده بدون پاسخ به درمانهای قبلی درنظر گرفته میشود. در این جراحی، لیگامان محکم کننده این کانال بریده خواهد شد.

آیا سندرم تونل کارپ قابل پیشگیری است؟

روش قطعی برای پیشگیری از این مساله وجود ندارد. ممکن است به نظر برخی افراد تایپ طولانی با کامپیوتر منجر به این مشکل شود، ولی مطالعات نشان میدهند که این فعالیت فقط ممکن است به تشدید علائم منجر شود و در بروز بیماری نقشی ندارد.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط