posts-17

همودیالیز چگونه انجام میشود؟

همودیالیز

همودیالیز چیست؟

همودیالیز یا دیالیز خونی نوعی از دیالیز است که برای درمان نارسایی کلیه انجام میشود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "نارسایی حاد کلیوی" مراجعه کنید. دیالیز به 2 روش خونی و صفاقی انجام میشود. به طور طبیعی کلیه ها با فیلتر خون، آب و املاح اضافی را از بدن برداشته و از طریق ادرار دفع میکنند.

همودیالیز

 از بین رفتن کامل عملکرد کلیه ها به نارسایی کلیه موسوم است.

دستگاه همودیالیز در واقع وظیفه کلیه ها را انجام میدهد. خون از بدن به درون این ماشین پمپ شده و بعد از تبادلات مواد، مجددا به بدن برمیگردد.

همودیالیز

همودیالیز در کجا انجام میشود؟

در بیشتر موارد انجام همودیالیز در مراکز مخصوص یا بیمارستانها انجام میشود. در این مراکز انجام همودیالیز تحت نظر کادر پزشکی انجام میشود. البته رفت و آمد مکرر به این مراکز معمولا برای افراد خوشایند نیست.

ممکن است در بعضی افراد انجام همودیالیز با تهیه ماشین دیالیز در منزل انجام شود که البته نیاز به آموزش های خاص برای استفاده از دستگاه دیالیز دارد. در مجموع افرادی که دیالیز را در منزل انجام میدهند، احساس سلامتی بیشتری خواهند داشت.

همودیالیز چند بار در روز و هر بار به چه مدت انجام میشود؟

همودیالیز باید حداقل 3 بار در هفته انجام شود. برنامه همودیالیز بر اساس موارد زیر تعیین میشود:

 • همودیالیز در مراکز درمانی حداقل 3 بار در هفته و هر بار 3 تا 5 ساعت انجام میشود.
 • برای افرادی که همودیالیز را در منزل انجام میدهند، انتخاب های بیشتری وجود دارد. البته در مجموع دفعات و ساعات همودیالیز در این افراد بیشتر است. ممکن است این افراد هر روز تحت همودیالیز قرار گیرند یا اینکه در ساعات شب و حین خواب دیالیز شوند.

من کی باید همودیالیز را شروع کنم؟

پزشک با گفتگو با شما زمان مناسب برای شروع همودیالیز را تعیین میکند. این زمان برحسب میزان عملکرد کلیه های شما، علائم و سلامت زمینه ای شما متفاوت است. برای ارزیابی میزان عملکرد کلیه های شما، آزمایش خون انجام خواهد شد.

قبل از شروع همودیالیز شما باید تحت جراحی تعبیه یک مسیر یا دسترسی عروقی برای جریان ورودی و خروجی خون قرار بگیرید. این دسترسی 3 نوع دارد:

 • فیستول شریانی وریدی- که شایع ترین نوع است.

همودیالیز

 • گرفت یا پیوند شریانی وریدی

همودیالیز

 • کاتتر وریدهای مرکزی بدن که غالبا به صورت موقت تعبیه میشود.

همودیالیز

چه اتفاقی حین همودیالیز می افتد؟

این به نوع دسترسی عروقی شما بستگی دارد. در انواع فیستول یا گرفت شریانی وریدی، کارشناس 2 سوزن را به دسترسی عروقی موجود در بازوی شما وارد میکند. در دسترسی به صورت کاتتر وریدهای مرکزی، کارشناس صرفا لوله های کاتتر را به لوله های ماشین همودیالیز متصل میکند.

طی همودیالیز خون از دسترسی عروقی وارد ماشین همودیالیز شده و بعد از تبادلات لازم، مجددا از طریق دسترسی عروقی به بدن برمیگردد.

چه مشکلاتی حین همودیالیز ممکن است ایجاد شود؟

ممکن است مشکلات مربوطه ناشی از خود همودیالیز یا دسترسی عروقی فرد باشد.

مشکلات مربوط به دسترسی عروقی عبارتند از:

 • عفونت دسترسی عروقی
 • انسداد دسترسی عروقی

مشکلات مربوط به همودیالیز عبارتند از:

 • احساس سبکی سر
 • تنگی نفس
 • گرفتگی عضلانی
 • تهوع و استفراغ

در صورت بروز هر کدام از موارد ذکر شده باید به پزشک اطلاع دهید.

من چه اقدامات دیگری باید انجام دهم؟

اگر شما تحت همودیالیز هستید، باید موارد زیر رعایت کنید:

 • مراقبت از فیستول یا گرفت خود- روزانه و قبل از هر دیالیز محل مربوطه را با آب ولرم و صابون بشویید. نباید دسترسی عروقی خود را تحت فشار قرار دهید. هرگز از اندام حاوی فیستول یا گرفت، اندازه گیری فشار خون انجام ندهید.
 • هر روز فیستول یا گرفت خود را چک کنید. در لمس دسترسی عروقی با کارکرد درست، احساس لرزش ناشی از جریان خون زیر دست احساس میشود. اگر این لرزش را در لمس دسترسی عروقی حس نمیکنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از کاتتر خود برای پیشگیری از عفونت به خوبی محافظت کنید. تا زمانیکه کاتتر شما باز است، از حمام رفتن اجتناب کنید. البته امکان دوش گرفتن بدون غوطه ور شدن کاتتر در آب ممکن است. کارشناس مربوطه در هر جلسه دیالیز، پانسمان کاتتر شما را عوض میکند. شما نباید این پانسمان را باز کنید یا در خانه عوض کنید.
 • هر روز خود را وزن کنید- در نارسایی کلیه، تجمع مایعات اضافی در بدن میتواند باعث تورم بدن و افزایش وزن شود. در صورت افزایش وزن بیش از حد طبیعی بین 2 جلسه همودیالیز با پزشک خود مشورت کنید.
 • رعایت رﮊیم غذایی خاص- شما باید از مصرف زیاد مایعات اجتناب کنید. همچنین در مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد سدیم، پتاسیم و فسفر احتیاط کنید. تجمع بیش از حد این ترکیبات در بدن در فرد با نارسایی کلیوی میتواند خطرناک باشد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "رﮊیم غذایی و سلامت" مراجعه کنید.

آیا من با این شرایط، میتوانم به مسافرت بروم؟

ممکن است. در کسانی که ماشین دیالیز شخصی دارند، ممکن است بتوانند آن را جابجا کنند. در غیر اینصورت قبل از مسافرت باید در مقصد سفر خود با یک مرکز برای همودیالیز هماهنگی لازم را انجام دهید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط