posts-17

نارسایی کلیوی چیست؟

نارسایی حاد کلیوی

نارسایی حاد کلیوی چیست؟

نارسایی حاد کلیوی به دنبال توقف ناگهانی عملکرد کلیه ایجاد میشود. به طور طبیعی کلیه با تصفیه خون مواد مضر و آب و نمک اضافی را از طریق ادرار از بدن دفع میکند.

نارسایی حاد کلیوی

علل نارسایی حاد کلیه چیست؟

نارسایی حاد کلیه علل مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

 • کاهش جریان خون کلیوی- برای مثال به دنبال افت فشار خون در زمینه نارسایی قلبی یا خونریزی بدن
 • آسیب کلیه- به دنبال عفونت، برخی داروها، سرطان و بعضی بیماریهای خود ایمنی بدن. در اختلالات خود ایمنی، بدن به صورت اشتباه به عنوان دشمن شناخته شده و توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار میگیرد.
 • انسداد در مسیر خروج ادرار از بدن- مثل بزرگی پروستات در مردان، سنگ های مجاری ادراری یا سرطان ها. افزایش فشار ناشی از برگشت جریان ادرار میتواند باعث آسیب کلیه شود. برای مطالعه بیشتر به مطالب "سنگ کلیه در بالغین" و "بزرگی خوش خیم پروستات" مراجعه کنید.

علائم نارسایی حاد کلیوی چیست؟

در برخی بیماران در شروع مشکل ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و به دنبال بررسی آزمایشگاهی متوجه مشکل کلیه خود بشوند. شایع ترین علائم مربوط به نارسایی کلیه عبارتند از:

 • کاهش حجم ادرار یا عدم وجود ادرار
 • خون در ادرار به صورت ادرار قهوه ای یا قرمز
 • تورم در اندامهای تحتانی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • احساس ضعف و خستگی پذیری
 • خواب آلودگی
 • تشنج

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت بروز هرکدام از علائم ذکر شده باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا آزمایشی برای بررسی نارسایی کلیه وجود دارد؟

بله، بعد از اخذ شرح حال و انجام معاینات بالینی، پزشک برای شما آزمایش خون و ادرار درخواست میکند. همچنین جهت بررسی انسداد در مجاری ادراری، سونوگرافی انجام خواهد شد. در ضمن ممکن است جهت بررسی سایر مشکلات، با نظر پزشک آزمایشات تکمیلی انجام شود.

در صورت عدم تشخیص علت نارسایی کلیه، ممکن است نمونه برداری الازم شود. در این روش با یک سوزن از طریق پهلوی فرد تحت هدایت سونوگرافی، یک نمونه از بافت کلیه برداشته شده و بعد از آماده سازی توسط پزشک زیر میکروسکوپ دیده میشود.

نارسایی حاد کلیوی چگونه درمان میشود؟

درمان بر اساس شدت نارسایی کلیه و علت ایجاد آن متفاوت است. اگر علت نارسایی کلیه ناشی از مصرف بعضی داروها باشد، قطع داروی مسبب مشکل، اساس درمان است. همچنین در بیماریهای خود ایمنی با نظر پزشک داروهایی به نام استروئید برای تسریع در بهبودی کلیه تجویز می شود. این داروها با داروهای غیرمجازی که توسط ورزشکاران برای رشد عضلات استفاده میشوند، متفاوت هستند.

در صورت بروز نارسایی کلیه به دنبال عفونت درمان آنتی بیوتیکی و به دنبال انسداد در جریان ادرار، برطرف کردن این انسداد اساس درمان است.

در بیشتر موارد نارسایی حاد کلیه با درمان به موقع، عملکرد کلیه طی هفته های بعدی برمیگردد.

تا زمان برگشت عملکرد کلیه، شما نیاز به درمانهایی برای اصلاح میزان آب و نمک های خون خود دارید. این درمانها شامل:

 • درمانهای دارویی
 • تغییر در رژیم غذایی
 • درمان جایگزینی کلیه- این درمان ها باید تا برگشت عملکرد کلیه ها ادامه یابند و شامل موارد زیر هستند:

1.        همودیالیز- که در این فرایند در مراکز مخصوص، خون بدن از طریق یک لوله به درون یک ماشین پمپ شده و بعد از تصفیه آن، مجددا به درون بدن برمیگردد. افراد با نارسایی کلیه معمولا نیاز به همودیالیز برای 3 جلسه در هفته دارند. برای مطالعه بیشتر به مطلب "همودیالیز" مراجعه کنید.

نارسایی حاد کلیوی

2.        دیالیز صفاقی- که قابل انجام در منزل و به صورت روزانه است. در این فرایند مایعی مخصوص از طریق یک لوله به داخل شکم وارد شده و بعد از تبادل نمک و مایعات اضافه و مواد دفعی با خون، مجددا از طریق لوله از بدن خارج میشود.

نارسایی حاد کلیوی

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط