posts-17

آیا تشخیص زودرس سرطان پروستات در مردان الزامی یا ممکن است؟

غربالگری سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات چیست؟

غربالگری سرطان پروستات راهی برای کشف زودرس سرطان پروستات قبل از پیشرفت بیماری است. برای مطالعه بیشتر به مطلب "غربالگری سرطان" مراجعه کنید. پروستات غده ای در مردان است که زیر مثانه و جلوی رکتوم قرار میگیرد. این غده دور پیشابراه قرار دارد که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل میکند.

غربالگری سرطان پروستات

2 روش اصلی برای غربالگری سرطان پروستات در مردان، آزمایش خون "پی اس آ" و معاینه پروستات از راه مقعد یا معاینه انگشتی رکتوم است.

غربالگری سرطان پروستات

چه کسانی باید از نظر سرطان پروستات تحت غربالگری قرار بگیرند؟

هنوز مشخص نشده است که آیا غربالگری سرطان پروستات میتواند باعث افزایش طول عمر مردان بشود یا نه، بنابراین به طور قطعی نمیتوان بیان کرد که انجام این بررسی ها در چه کسانی مقرون به صرفه میباشد.

کارشناسان معتقدند بهتر است افراد با مشورت با پزشک خود در مورد انجام غربالگری سرطان پروستات تصمیم گیری کنند. این بررسی در سنین بعد از 50 سالگی شروع می شود، البته در مردان با خطر بالای سرطان پروستات، بهتر است این بررسی ها از سنین 40 تا 45 سالگی شروع شود. همچنین شروع این بررسی در مردان بالای 70 سال یا افراد با بیماریهای جدی طبی زمینه ای توصیه نمی شود.

غربالگری سرطان پروستات به چه علتی انجام میشود؟

پزشکان به امید کشف زودرس سرطان پروستات قبل از رشد، انتشار و بروز علائم به غربالگری سرطان پروستات اقدام میکنند. مثل بسیاری از دیگر سرطانها، کشف زودرس سرطان میتواند در درمان آن بسیار موثر باشد. البته بیشتر موارد سرطان پروستات رشد کندی داشته و منجر به مرگ نمی شوند ولی مشکل این است که به طور قطعی نمیتوان موارد خوش خیم را از موارد جدی و بدخیم افتراق داد.

بعضی آزمایشات ممکن است بتوانند تا حدی جدی بودن سرطان پروستات را نشان دهند ولی این اقدامات کامل و دقیق نیستند. همچنین مطالعات مختلف در مورد سود و ضرر این روشهای غربالگری، نتایج متفاوت و گاها متناقضی داشته است.

مشکلات غربالگری برای سرطان پروستات چیست؟

تست "پی اس آ" 2 مشکل بزرگ دارد:

 • این تست اغلب نتایج مثبت کاذب دارد، که به معنی تست مثبت بدون وجود سرطان واقعی است. این مساله میتواند باعث نگرانی بی مورد و انجام بررسی های پرهزینه بعدی از جمله نمونه برداری شود.
 • در صورت تشخیص درست سرطان توسط این تست، روش دقیقی برای بررسی بدخیم یا جدی بودن آن وجود ندارد. این مساله به معنی انجام درمان در افرادی است که احتمالا بدون درمان نیز برای آنها مشکل خاصی ایجاد نمیشد. این درمان ممکن است منجر به برخی عوارض جدی از جمله بی اختیاری ادراری و اختلال در رابطه جنسی بشود.

چگونه برای انجام غربالگری در مورد سرطان پروستات تصمیم گیری کنم؟

بهتر است به منظور تصمیم گیری برای این غربالگری با پزشک خود مشورت کنید. در این شرایط بهتر است به این فکر کنید که احتمال سرطان پروستات برای شما چقدر است. مردان سیاه پوست و مردان با سابقه سرطان پروستات در پدر یا برادر، از احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات برخوردار هستند. برای مردان با احتمال بالای سرطان پروستات، غربالگری میتواند ایده خوبی باشد.

همچنین بهتر است به فواید و عوارض احتمالی غربالگری سرطان پروستات فکر کنید. به این موارد جواب دهید:

 • آیا من میخواهم متوجه وجود سرطان بشوم، اگر این سرطان احتمالا باعث مشکل خاصی برای من نمیشود؟
 • آیا من تمایل به درمان دارم، اگر متوجه وجود سرطان در خودم بشوم؟
 • من درمورد عوارض سرطان پروستات چه نظری دارم؟
 • من در مورد انواع کشنده سرطان پروستات چه نظری دارم؟
 • آیا من عوارض درمان های قوی برای سرطان را با وجود شانس کم برای ادامه زندگی میپذیرم؟

تست "پی اس آ" چیست؟

پی اس آ پروتئینی است که توسط غده پروستات ساخته میشود. سطح خونی این پروتئین معمولا در سرطان پروستات افزایش می یابد. البته این مقادیر ممکن است به عللی به جز سرطان نیز افزایش یابد که عبارتند از:

 • وجود بزرگی خوش خیم پروستات
 • وجود عفونت پروستات
 • آسیب پروستات مثلا به دنبال دوچرخه سواری طولانی
 • به دنبال انزال

اگر سطوح پی اس آ بالا بود، چه باید بکنم؟

اگر سطح پی اس آ بالا بود، نگران نشوید. احتمال بالا بودن این ماده به دنبال علل غیر بدخیم وجود دارد. اگر مقادیر آن کمی بالا باشد، تکرار تست بهترین اقدام است. بهتر است 2 روز قبل از انجام تست مجدد، انزال یا دوچرخه سواری نداشته باشید. همچنین اگر احتمال عفونت پروستات برای شما مطرح است، باید تکرار تست را تا درمان کامل عفونت به تاخیر اندازید.

اگر سطوح پی اس آ شما در تست اول بسیار بالا باشد یا جواب در تکرار تست بالا باشد، جهت بررسی نیاز به اقدامات بیشتری خواهید داشت. نمونه  برداری از پروستات با یک سوزن برای گرفتن بافت کوچکی از غده یکی از مهمترین این اقدامات است. این نمونه بعد از آماده سازی در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ از نظر سلولهای سرطانی بررسی خواهد شد.

اگر تشخیص سرطان پروستات برای شما قطعی شد، به یاد داشته باشید که بیشتر موارد سرطان پروستات کشنده نیستند. با توجه به رشد بسیار کند در این انواع سرطان، شما فرصت کافی برای تصمیم گیری در مورد نوع درمان خود خواهید داشت. ممکن است در این شرایط پایش فرد و شروع درمان در صورت پیشرفت بیماری کافی به نظر برسد.

ادامه غربالگری سرطان پروستات چگونه باید باشد؟

برای افراد کاندید غربالگری سرطان پروستات، این اقدام باید هر 2 تا 4 سال تکرار شود. این غربالگری باید در سن 70 سال یا در صورت بروز یک بیماری طبی جدی متوقف شود، زیرا در این شرایط فواید غربالگری نسبت به عوارض و هزینه های احتمالی آن کاهش می یابد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "سرطان پروستات" مراجعه کنید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط