posts-17

چگونه سرطان پروستات را به موقع تشخیص دهیم؟

سرطان پروستات

سرطان پروستات چیست؟

سرطان یا کانسر پروستات وقتی ایجاد میشود که سلولهای طبیعی در این غده به سلولهایی غیر طبیعی با رشدی خارج از کنترل تبدیل شوند. غده پروستات تامین کننده مایع موجود در سمن یا مایع منی میباشد. این غده پایین مثانه و جلوی رکتوم قرار داشته و حلقه ای به دور پیشابراه میسازد. پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل میکند.

سرطان پروستات

سرطان پروستات معمولا در مردان مسن تر از 50 سال ایجاد میشود. اگرچه شیوع این سرطان بسیار بالاست ولی به علت رشد کند آن، مرگ ومیر ناشی از آن کم است.

علائم سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات در ابتدا بدون علامت است. اما در صورت بروز علائم، شایع ترین آنها عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • کاهش جریان ادرار

البته این علائم میتوانند در زمینه علل دیگری غیر از سرطان نیز ایجاد شوند. در صورت بروز علائم فوق برای تشخیص علت، باید به پزشک مراجعه کنید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "بزرگی خوش خیم پروستات" مراجعه کنید.

آیا روش تشخیص برای سرطان پروستات وجود دارد؟

بله،  پزشکان بعد از اخذ شرح حال از شما، با معاینه مقعد و انجام آزمایش خون به نام "پی اس ای" میتوانند سرطان پروستات را تشخیص دهند. در معاینه مقعد، پزشک با وارد کردن انگشت به داخل مقعد فرد و لمس دیواره جلویی انتهای روده بزرگ یا رکتوم، سایز و قوام غده پروستات را بررسی میکند.

سرطان پروستات

در صورت هرگونه شک به سرطان پروستات در بررسی های اولیه، اقدامات تشخیصی بعدی درخواست خواهد شد، که عبارتند از:

 • نمونه برداری- یا بیوپسی که طی آن یک نمونه کوچک از غده پروستات برداشته شده و بعد از آماده سازی در آزمایشگاه توسط پزشک زیر میکروسکوپ از نظر وجود بدخیمی بررسی میشود.
 • تصویربرداری از غده پروستات- شامل سونوگرافی یا ام آر آی که در این روشها با ایجاد یک تصویر از احشا داخلی بدن، امکان بررسی بهتر آنها ممکن میشود.

مرحله بندی سرطان چیست؟

مرحله بندی سرطان روشی است که پزشکان برای بررسی میزان انتشار سرطان به کار میبرند. مسلما در هر مرحله از سرطان، درمان آن متفاوت خواهد بود.

سرطان پروستات چگونه درمان میشود؟

درمانهای سرطان پروستات متنوع است. درمانهای اصلی عبارتند از:

 • پایش فعال- در این روش، درمان بلافاصله شروع نخواهد شد. در عوض فرد با بررسی های دوره ای از نظر ضرورت شروع درمان با توجه به سرعت رشد سرطان، به دقت تحت نظر گرفته خواهد شد. در صورت بروز شواهد رشد سرطان، درمان شروع خواهد شد.
 • جراحی- در این روش غده پروستات با جراحی برداشته خواهد شد.
 • رادیوتراپی- که در این روش با پرتوهای رادیواکتیو، سلولهای سرطانی در غده پروستات کشته میشوند. تابش این اشعه ها یا از منبعی در بیرون از بدن و یا با کاشت یک منبع با تابش اشعه داخل غده پروستات انجام خواهد شد.
 • درمان هورمونی- هورمونهای مردانه یا آندروﮊن میتوانند منجر به تحریک رشد غده پروستات شوند. در این روش درمانی با کاهش سطح هورمونهای مردانه، غده پروستات کوچک میشود. به این منظور یا از داروهای ضد آندروﮊن استفاده میشود و یا با جراحی، منبع تولید این هورمونها یعنی بیضه برداشته خواهد شد. این روش درمانی اغلب در افراد با سرطان پیشرفته انجام خواهد شد.
 • شیمی درمانی- که در این روش با تجویز بعضی داروها، سلول های سرطانی کشته خواهند شد. در افراد با سرطانهای پیشرفته، در صورت عدم تاثیر هورمون درمانی، از شیمی درمانی استفاده میشود. البته ممکن است از هر دو درمان با هم نیز استفاده شود.

در افراد با سن بالا و همراهی با سایر بیماریهای زمینه ای، ممکن است هیچ کدام از درمانهای ذکر شده استفاده نشوند. در عوض ممکن است با نظر فرد و پزشک، فقط درمانهای علامتی برای کنترل علائم بیمار در صورت لزوم تجویز شوند.

من چگونه درمان مناسب برای خودم را انتخاب کنم؟

شما با مشورت با پزشک خود میتوانید درمان مناسب برای خود را انتخاب کنید. درمان مناسب برای شما بستگی به موارد زیر دارد:

 • مرحله بیماری شما
 • سن شما
 • شرایط طبی زمینه ای شما
 • احساس شما درباره انتخاب های درمانی

بهتر است درباره احساس خود درباره انتخاب های درمانی با پزشک صحبت کنید. بهتر است سوالات زیر را از پزشک خود بپرسید:

 • فایده این درمان چیست؟ آیا به افزایش عمر من کمکی میکند؟ آیا میتواند به کاهش علائم من کمک کند؟
 • عوارض این درمان چیست؟
 • انتخاب های درمانی دیگر چیست؟
 • اگر من درمان نشوم، چه میشود؟

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

بعد از درمان معمولا فرد با بررسی های دوره ای از نظر احتمال عود سرطان بررسی خواهد شد. این روش های بررسی شامل معاینه، تست های خونی مثل پی اس آ و روشهای تصویربرداری است.

در صورت عود تومور یا انتشار گسترده آن چه میشود؟

در صورت عود تومور احتمالا شما نیاز به تکرار درمان های رادیوتراپی، جراحی یا هورمون درمانی خواهید داشت. همچنین ممکن است نیاز به شیمی درمانی پیدا کنید.

من چگونه درمان مناسب برای خودم را انتخاب کنم؟

مردان با خطر بالای سرطان پروستات میتوانند با مصرف برخی داروها به پیشگیری از بروز این سرطان کمک کنند. اگر شما سابقه فامیلی سرطان پروستات در اقوام درجه اول خود دارید، بهتر است با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "غربالگری سرطان" مراجعه کنید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط