posts-17

همه چیز درباره بیماری کووید 19

بیماری کرونا ویروس 2019 یا کووید ١٩

بیماری کرونا ویروس 2019 چیست؟

بیماری کرونا ویروس 2019 یا کوید 19 عفونتی است که توسط ویروسی به نام سارس_کووی 2 ایجاد می شود. این بیماری برای اولین بار در اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین دیده شد. افراد مبتلا به کوید 19 می توانند دچار تب، سرفه و تنگی نفس بشوند. تنگی نفس معمولاً به دنبال بروز عفونت ریه یا پنومونی ناشی از ویروس ایجاد می شود. 

بیماری کرونا ویروس 2019 یا کوید 19

در حال حاضر کارشناسان در حال تکمیل اطلاعات در مورد این ویروس می باشند.

کووید 19 چگونه انتشار می یابد؟

کارشناسان معتقدند کوید 19 در ابتدا از حیوانات آلوده به این ویروس در چین به انسان منتقل شد. البته این ویروس مانند آنفلوانزا می تواند از انسان به انسان نیز منتقل شود.

بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 چینی هستند اما این بیماری به سرعت به سایر مناطق جهان درحال گسترش است. این انتقال اغلب به دنبال مسافرت افراد مبتلا از یک منطقه آلوده به سایرمناطق اتفاق می افتد. در ادامه بیماران می توانند ویروس را به سایر افراد نیز منتقل کنند.

علائم بیماری کووید 19 چیست؟

علائم بیماری معمولاً چند روز بعد از آلوده شدن فرد به ویروس ایجاد می شود. البته ممکن است در برخی افراد شروع این علائم با تاخیر بیشتری صورت گیرد.

این علائم عبارتند از:

  • تب
  • تنگی نفس
  • درد عضلانی
  • سرفه
  • احساس خستگی

برخی بیماران ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا فقط دچار علائمی خفیف مثل سرما خوردگی شوند. اما در برخی دیگر ممکن است مشکلات جدی مثل پنومونی، اختلال در تنفس و حتی مرگ ایجاد شود. عوارض شدید ناشی از کووید 19 عمدتاً در افراد مسن  با سایر مشکلات طبی دیده می شود.

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر شما دچار تب به همراه سرفه یا تنگی نفس با شرح حال تماس با فرد مبتلا به کووید 19 یا مسافرت به منطقه با شیوع بالا داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید. احتمال ابتلا شما در صورت زندگی در چین یا مسافرت به چین یا سایر مناطق آلوده یا تماس با فرد مبتلا ظرف 14 روز گذشته وجود دارد.

اگر علائم شما شدید نیست، بهتر است به جای مراجعه حضوری به پزشک با تماس تلفنی مشکل خود را مطرح کنید. پزشک می تواند در مورد اقدامات لازم شما را راهنمایی کند. درصورت ضرورت مراجعه به پزشک یا درمانگاه، شما برای کاهش خطر انتقال به دیگران باید روی صورت خود ماسک بزنید. مسئول مطب یا درمانگاه طی انتظار ویزیت، شما را از سایر بیماران جدا خواهد کرد.

اگر شما دچار علائم شدید هستید، باید هر چه سریعتر به بیمارستان مراجعه کنید. قبل از مراجعه به بیمارستان اطلاع به مسئول اورژانس جهت پیش بینی اقدامات لازم برای جداسازی شما از دیگران ضرورت دارد.

کادر درمانی بعد از اخذ شرح حال و معاینات اولیه ممکن است اطلاعاتی در مورد محل زندگی، سابقه مسافرت و تماس شما با افراد دارای علائم مشابه یا حیوانات از شما بپرسند.

آیا من نیاز به بررسی آزمایشگاهی دارم؟

بله. اگر پزشک طی بررسی شما به بیماری کووید 19 شک کند، می تواند یک نمونه از ترشحات بینی یا دهان شما برای بررسی آزمایشگاهی بگیرد. همچنین ممکن است در صورت لزوم نمونه ای از مایعات ریه، ادرار یا مدفوع از شما اخذ شود. بررسی این نمونه ها می تواند در تشخیص بیماری کووید 19 ناشی از کرونا ویروس 2019 یا سایر عفونتها کمک کننده باشد.

پزشک همچنین ممکن است برای بررسی ریوی درخواست تصویر برداری از قفسه سینه از شما بدهد.

بیماری کووید 19 چگونه درمان می شود؟

بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 دچار علائم خفیف هستند و می توانند با استراحت در منزل بهبود یابند. اگر شما دچار بیماری شدید باشید، نیاز به درمان در بیمارستان و در صورت شرایط بحرانی احتمالاً نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه خواهید داشت. در حال حاضر هیچ درمان اختصاصی برای این عفونت وجود ندارد، اما کادر پزشکی در بیمارستان می توانند با کنترل علائم حیاتی و وضعیت تنفسی شما در بر طرف کردن علائم تا حد امکان به شما کمک کنند.

شما ممکن است نیاز به اکسیژن بیشتر برای تنفس راحت تر داشته باشید. اگر علی رغم تجویز اکسیژن اضافی تنگی نفس شما شدید باشد، ممکن است نیاز به دستگاه ونتیلاتور برای کمک به تنفس شما وجود داشته باشد.

دستگاه ونتیلاتور

آیا بیماری کووید 19 قابل پیشگیری است؟

بله، ممکن است با برخی اقدامات شانس بروز کووید 19 در شما کاهش یابد.

برخی متخصصان توصیه به اجتناب از مسافرت به چین یا سایر مناطق آلوده می کنند. در صورت لزوم مسافرت، توصیه می شود در حد امکان از تماس با افراد علامت دار در این مناطق اجتناب کنید. همچنین شما می توانید با شستشوی مکرر دست های خود با آب وصابون احتمال بروز این بیماری را کاهش دهید. نحوه درست شستشوی دست در این شکل نشان داده شده است.

نحوه صحیح شستن دست ها

همچنین شما می توانید با اجتناب از تماس با حیوانات، احتمال بیمار شدن خود را کاهش دهید. نباید گوشت خام بخورید. همچنین از مصرف غذا محتوی گوشت حیوانات آلوده بدون شستشو و بدون پختن کامل امتناع کنید.

اگر فردی مبتلا به بیماری کووید 19 در خانه با شما زندگی می کنید، با رعایت موارد زیر می توانید از خودتان در برابر ابتلا به بیماری پیشگیری کنید:

  • فرد بیمار را از دیگران جدا کنید. فرد بیمار باید در اتاق جدا بماند و حتی المقدور حمام جدا داشته باشد.
  • استفاده از ماسک صورت. فرد بیمار وقتی نزدیک سایر افراد است، باید از ماسک صورت استفاده کند. همچنین شما برای محافظت از خود باید از ماسک استفاده کنید. البته اهمیت استفاده از ماسک در فرد بیمار به منظور پیشگیری از انتشار بیماری خیلی بیشتر از افراد سالم است. توجه داشته باشید ماسک های معمولی برای این حفاظت شخصی کفایت می کند و نیاز به ماسک های خاص در این شرایط وجود ندارد.
  • مراقب ترشحات آلوده باشید. اگر شما در تماس با خون یا ترشحات دهان، بینی و چشم یا ادرار و مدفوع فرد بیمار هستید، باید از امکانات محافظتی مثل ماسک، گان و دستکش استفاده کنید. اگر پوست شما در تماس با این ترشحات قرار گرفت، باید بلافاصله با آب و صابون آن را بشوئید.
  • تمیز کردن مکرر وسایلی که به صورت مکرر با آنها در تماس هستید. این وسایل شامل میز، صندلی، نیمکت، دستگیره های در، کامپیوتر، تلفن، کنترل تلوزیون و دسته کلید هستد.
  • شستشوی مکرر دستها با آب و صابون

برای مطالعه بیشتر به مطلب "توصیه های عمومی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 و آنفولانزا" مراجعه کنید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی (خبر)
 چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟ (خبر)
 حفظ سلامتی در مسافرت (خبر)
 دکتر مینو محرز، متخصص عفونی و عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت در مورد بیماری ناشی از کروناویروس جدید می گوید: مهمترین راه پیشگیری از این بیماری، رعایت اصول بهداشتی است. (خبر)
 در اپيدمي بيماري كويد -١٩ از ماسك استفاده بكنيم يا نه؟ (خبر)
 روزه داری (خبر)
 بررسی عود بیماری یا عفونت مجدد با ویروس کرونای 2019 (خبر)
 اولویت های دیابت (خبر)
 پیشگیری از دیابت نوع دوم (خبر)
 رﮊیم گیاه خواری (خبر)