posts-17

آيا اندازه گيري فشار خون در منزل براي شما لازم است؟

اندازه گیری فشار خون در منزل

فشار خون چگونه اندازه گیری می شود؟

فشار خون معمولاً با وسیله ای که دور بازوی شما پیچیده می شود، اندازه گیری می شود. این کار اغلب در مراکز درمانی انجام می شود ولی برخی افراد خودشان میتوانند در منزل فشار خون خود را چک می کنند.

فشار خون به صورت 2 عدد بیان می شود برای مثال فشار 140 روی 90 میلی متر جیوه. عدد اول بیان کننده فشار خون شریانها زمان انقباض بطن و عدد دوم بیان کننده فشار خون شریانها زمان استراحت قلب است. بهتر است فشار خون فرد بالغ کمتر از 120 روی 80 میلی متر جیوه باشد و اگر این عدد بیشتر از ١٤٠ روی 90 میلی متر جیوه باشد، بیان کننده وجود بیماری فشار خون بالا در فرد است.

اگر شما فشار خون بالا داشته باشید، بروز حملات قلبی، سکته های مغزی و بیماریهای کلیوی در شما افزایش می یابد. فشار خون بالا می تواند علامت خاصی نداشته باشد ولی در صورت عدم درمان منجر به عوارض جدی می شود.

دستگاه اندازه گیری کننده فشار خون در منزل چیست؟

دستگاه اندازه گیری کننده فشار خون در منزل برای اندازه گیری فشار خون توسط بیمار در منزل کاربرد دارد. این وسیله یک بازوبند برای بستن دور بازوی شما دارد. اما در برخی از انواع فشار سنج به جای بازوبند، یک مچ بند برای بستن دور مچ وجود دارد. ولی پزشکان مورد دقت انواع دارای مچ بند، تردید دارند. این دستگاه ها معمولاً یک صفحه نمایش کوچک برای نشان دادن عدد فشار خون دارند. در انواع خاصی از این دستگاه ها ، شما می توانید آن را به صورت جلیقه ای بپوشید و طی 24 تا 48 ساعت به صورت خودکار طی ساعات مشخص طی روز و شب فشار خون شما اندازه گیری و در حافظه دستگاه ثبت می شود.

فشار سنج

چرا من باید فشار خون خودم را در منزل اندازه گیری کنم؟

اگر تشخیص فشار خون بالا برای شما مطرح شده باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که فشار خون خودتان را در منزل چک کنید. این کار می تواند به سوالات زیر پاسخ بدهد:

 • آیا عدد فشار خون شما در منزل مشابه عدد فشار خون شما در کلینیک درمانی است؟
 • آیا درمانهای دارویی برای فشار خون بالا به درستی اثر می کنند؟
 • آیا میزان فشار خون در ساعات شبانه روز متغیر است؟

افرادی که فشار خون خودشان را در منزل اندازه گیری می کنند، در کنترل فشار خون نسبت به سایر بیماران بهتر عمل می کنند.

من چگونه یک دستگاه برای اندازه گیری فشار خون خودم انتخاب کنم؟

برای انتخاب یک دستگاه اندازه گیری فشار خون باید به موارد زیر دقت کنید:

 • قیمت دستگاه که آیا خرید آن برای شما ممکن است.
 • اندازه دستگاه که آیا سایز بازوبند دستگاه برای بازوی شما مناسب است.
 • نحوه استفاده از دستگاه که آیا یادگیری روش استفاده از دستگاه برای شما ممکن است.

شما می توانید برای انتخاب بهتر با کادر درمانی در مورد انتخاب های موجود در بازار مشورت کنید.

من چگونه فشار خون خودم را در منزل اندازه بگیرم؟

وقتی شما یک دستگاه اندازه گیری فشار خون در منزل داشته باشید، در ابتدا باید از روش درست کار با آن اطلاع داشته باشید.

در زمان اندازه گیری فشار خون شما باید:

 • روی صندلی مناسب بنشینید طوریکه پاهای شما روی زمین قرار بگیرد
 • سعی کنید به آرامی تنفس کنید
 • بازوبند را روی بازوی خود درست بالای آرنج ببندید. بازوبند باید مستقیماً روی پوست قرار بگیرد نه اینکه روی لباس بسته شود. این بازوبند باید به صورت مناسب یعنی نه خیلی سفت و نه خیلی شل، بسته شود.
 • در ادامه دستورالعمل دستگاه را که در برگه های آموزش همراه آن نوشته شده، رعایت کنید. در زمان پر شدن بازوبند از هوا، احساس فشار روی بازوی خود احساس می کنید ولی این باعث مشکلی نخواهد شد. سپس با خالی شدن بازوبند به تدریج فشار از روی بازوی شما برداشته می شود و بعد از چند ثانیه عدد فشار خون شما روی صفحه نمایش دستگاه دیده می شود. 

فشار سنج

اندازه گیری فشار خون در چه زمانهایی انجام می شود؟

این مساله در افراد مختلف متفاوت است که بر اساس دستورالعمل پزشک انجام می شود. غالباً توصیه می شود فشار خون شما حداقل در چندین روز متفاوت اندازه گیری شود زیرا ممکن است عدد فشار خون در زمانهای مختلف کمی متغیر باشد. مثلاً مصرف قهوه، فعالیت بدنی یا وجود استرس در زمان اندازه گیری فشار خون، روی اعداد آن تاثیر گذار است. اندازه گیری مکرر فشار خون در چندین روز متفاوت و ثبت نتایج آن  می تواند در کنترل فشار خون شما به پزشک کمک کند.

من چگونه اعداد فشار خون خودم را ثبت کنم؟

در بعضی دستگاه ها، این اعداد در حافظه دستگاه ذخیره می شود. در برخی دیگر این داده ها قابل انتقال به کامپیوتر یا موبایل های هوشمند است. اما اگر هیچ یک از این امکانات در دستگاه شما وجود نداشته باشد، باید طی هر اندازه گیری فشار خون، نتایج را در یک دفترچه با ذکر ساعت و تاریخ اندازه گیری ثبت کنید.

اگر فشار خون من بالا باشد، چه باید بکنم؟

پزشک شما در مورد اقدامات لازم در زمان بالا بودن فشار خون در منزل به شما آموزش خواهد داد. در صورت بالا بودن فشار خون بهتر است ابتدا یکبار دیگر با دقت فشار خون شما چک شود. اگر این عدد خیلی بالا باشد، بهتر است هر چه سریعتر جهت بررسی بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید. البته در صورت وجود علایم زیر همراه با فشار خون بسیار بالا باید جهت بررسی و درمان به صورت فوری به بیمارستان مراجعه کنید:

 • سردرد شدید
 • تاری دید
 • تغییر در سطح هوشیاری
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • کاهش حجم ادرار

برای مطالعه بیشتر به مطلب "اورژانس های افزایش فشار خون" مراجعه کنید.

اگر عدد فشار خون کمی بالاتر از حد طبیعی باشد، توصیه اول به شما اندازه گیری مکرر فشار خون در روزهای متوالی و مراجعه به پزشک با جدول این اعداد فشار خون است. سپس پزشک با بررسی این اعداد می تواند در تنظیم دستور دارویی مناسب برای شما اقدام کند. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط