posts-17

راهکار مناسب برای پیشگیری از حملات میگرن چیست؟

میگرن در بالغین

میگرن چیست؟

میگرن نوعی سردرد است که میتواند منجر به مجموعه ای از علائم به صورت دوره ای شود. شروع میگرن معمولا خفیف و در ادامه تشدید میشود. این مشکل در خانمها شایع تر ار آقایان است. میگرن میتواند منجر به سردرد در بالغین و اطفال شود. برای مطالعه بیشتر به مطالب "سردرد در بالغین" و "سردرد در اطفال" مراجعه کنید.

علائم میگرن در بالغین چیست؟

علائم میگرن عبارتند از:

 • سردرد- که معمولا طی چند ساعت تشدید میشود. این سردرد معمولا ضربان دار است و غالبا در هر حمله، یک طرف سر را درگیر میکند.
 • تهوع و استفراغ
 • حساس شدن به نور و صدا- به طوریکه قرار گرفتن در جایی ساکت و تاریک برای کاهش علائم کمک کننده است.
 • اورا- اصطلاحی برای علائمی است که در برخی انواع میگرن ممکن است قبل یا حین بروز سردرد ایجاد شود. اورا میتواند در هر فرد با دیگری متفاوت باشد ولی در بیشتر موارد، علائم بینایی است. شایع ترین اورای بینایی در میگرن شامل نور شدید مثل فلش دوربین، نقاط نورانی، خطوط زیگ زاگ و یا کاهش بخشی از میدان دید است. همچنین اورا میتواند شامل علائم حسی مثل بی حسی یا گزگز شدن در صورت یا انگشتان دست باشد. در برخی افراد ممکن است صدای زنگ حین سردرد در گوش خود حس کنند. اورا به طور معمول 15 تا 30 دقیقه طول میکشد. البته این زمان ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.

در زنان با میگرن با همراهی اورا، استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری ممنوع است زیرا باعث افزایش خطر سکته قلبی میشود.

در بعضی افراد چند ساعت قبل از شروع میگرن دچار علائمی میشوند که به آن علائم پیش درآمد نیز گفته میشود. این علامت ممکن است به صورت خمیازه کشیدن، احساس افسردگی، بی قراری، ویار غذایی، یبوست یا سفتی گردن باشد.

آیا آزمایشی برای تشخیص میگرن وجود دارد؟

خیر، پزشک میتواند برحسب شرح حال و معاینه شما میگرن را تشخیص دهد. البته ممکن است برای بررسی علل دیگر با علائمی مشابه میگرن، نیاز به بررسی های تصویربرداری باشد.

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

بله، اگر شما احتمال میدهید که دچار میگرن شده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در زمینه میگرن دچار تشدید علائم، حملات مکرر یا علائم جدید شده باشید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آیا من میتوانم برای کاهش علائم خود، کاری کنم؟

بله، بعضی افراد متوجه میشوند که حملات میگرن با برخی مسائل تشدید میشنود. با اجتناب از این مسائل میتوانید تواتر و شدت حملات خود را کاهش دهید.

همچنین شما باید یک تقویم برای میگرن خود داشته باشید. در این تقویم شما باید تاریخ و زمان شروع و مدت سردرد خود را یادداشت کنید. همچنین باید فعالیتهای انجام شده یا نوع غذای مصرفی خود را قبل از شروع میگرن ثبت کنید. به این ترتیب با کشف علت زمینه ساز حمله میگرن میتوانید از آن اجتناب کنید. همچنین شما میتوانید داروهای مورد استفاده حین حملات و میزان تاثیر آنها را در دفتر خود ثبت کنید. شایع ترین علل زمینه ساز میگرن عبارتند از:

 • استرس
 • تغییرات هورمونی
 • گرسنگی
 • تغییرات آب و هوایی
 • کم خوابی یا خواب بیش از حد
 • نورهای شدید
 • مصرف الکل
 • برخی غذاها مثل شراب قرمز، پنیر مانده یا سوسیس

اگر میگرن شما شدید و با حملات مکرر است، پزشک میتواند برای پیشگیری از این حملات به شما کمک کند. برای مثال اقداماتی مثل ریلاکسیشن برای کاهش استرس میتواند در این شرایط کمک کننده باشد. به جز این موارد، درمانهای دارویی برای شما شروع خواهد شد.

در بعضی زنانی که قبل یا حین شروع عادت ماهیانه دچار حمله میگرن میشوند، داروها میتوانند در کنترل علائم آنها موثر باشند. برای مطالعه بیشتر به مطلب "سندرم پیش از قاعدگی" مراجعه کنید.

میگرن چگونه درمان میشود؟

داروهای مختلفی برای درمان میگرن دردسترس هستند. پزشک میتواند در انتخاب بهترین درمان به شما کمک کند.

برای درمان موارد خفیف میگرن پزشک میتواند داروهای مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن را به شما پیشنهاد کند. البته در موارد شدید استفاده از داروهای دیگری برای کنترل سردرد لازم است. همچنین در صورت بروز تهوع و استفراغ شدید، ممکن است برای کنترل آنها نیاز به درمان دارویی داشته باشید.

در صورت حملات زیاد میگرن، نباید به صورت مکرر از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید زیرا در این شرایط احتمال تشدید سردرد برای شما وجود دارد. در این موارد باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر بخواهم باردار شوم چه باید بکنم؟

اگر قصد باردار شدن داشته باشید، قبل از اقدام به اینکار باید با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از بعضی داروها برای پیشگیری از حملات میگرن، در زمان بارداری برای جنین ایمن نیستند. در این شرایط پزشک باید درمان دارویی شما را تغییر دهد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "مصرف داروهای بدون نسخه در بارداری" مراجعه کنید.

البته در برخی از زنان ممکن است علائم میگرن طی بارداری و شیردهی به دنبال تغییرات هورمونی کاهش یابند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط