posts-17

درمان قطعی فلج بل چیست؟

فلج بل

فلج بل چیست؟

فلج بل مشکلی است که باعث ضعف یا افتادگی یکطرفه صورت میشود. این مساله به دنبال آسیب عصب کنترل کننده عضلات صورت اتفاق می افتد. شایع ترین علت این آسیب، التهاب به دنبال عفونتهای ویروسی است.

بهبود کامل در بیشتر مبتلایان به فلج بل ایجاد میشود، البته در بعضی افراد ممکن است درجاتی از این ضعف در ادامه عمر باقی بماند.

علائم فلج بل چیست؟

علائم فلج بل عبارتند از:

  • پایین افتادن یکطرفه ابرو
  • پایین افتادن یکطرفه گوشه دهان
  • عدم بسته شدن کامل چشم در یک طرف

فلج بل

در برخی افراد ممکن است احساس چشایی خود را در قسمت قدامی زبان از دست بدهند. همچنین در بعضی افراد ممکن است حساسیت نسبت به صداهای بلند در گوش طرف درگیر بیشتر شود.

آیا روشی برای تشخیص فلج بل وجود دارد؟

خیر، تستی وجود ندارد. البته پزشک میتواند با توجه به شرح حال شما و انجام معاینات بالینی، این مساله را تشخیص دهد. در ضمن پزشک گاهی  برای بررسی علل دیگری که ممکن است علائم مشابه ایجاد کند، درخواست اقدامات تشخیصی میکند. برای مطالعه بیشتر به مطلب "سکته مغزی" مراجعه کنید.

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

بله، اگر شما علائمی به نفع فلج بل داشته باشید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید، بیشترین تاثیر درمان زمانی است که به موقع و سریع شروع شود.

فلج بل چگونه درمان میشود؟

درمان فلج بل شامل:

  • داروهای کاهنده التهاب و تورم- مثل داروهای کورتیکواستروئیدی که به کاهش التهاب و تورم عصب آسیب دیده کمک میکنند.
  • حفاظت از چشم ها- فلج بل معمولا منجر به اختلال در بسته شدن یکطرفه چشم میشود. در این شرایط شما باید با مرطوب نگه داشتن چشم از آنها محافظت کنید، زیرا خشک شدن چشم میتواند باعث آسیب آن شود.پزشک به این منظور میتواند برای شما قطره اشک مصنوعی تجویز کند. همچنین شما باید از عینک در طی روز و چشم بندهای مخصوص در طول شب استفاده کنید.
  • داروهای ضد ویروسی- با توجه به شیوع بالای علل عفونی منجر به التهاب عصبی، ممکن است با نظر پزشک برای این بیماران داروهای ضد ویروسی برای مقابله با عفونت شروع شود.

آیا چهره من به حالت طبیعی برمیگردد؟

ممکن است. در بسیاری از افراد با فلج بل، پروسه بهبودی 3 هفته بعد از شروع علائم شروع خواهد شد. البته سیر بهبودی ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. در ضمن در برخی افراد هیچ وقت بهبودی کامل ایجاد نمیشود. در این افراد درجاتی از ضعف در عضلات صورت در ادامه زندگی باقی خواهد ماند.

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1399/08/26 23:4
0
0
با سلام، در کنار داروها و‌درمانهای رایج اگر از طب سوزنی هم استفاده شود درصد موفقیت در بهبودی فلج باز بسیار بالا می‌رود. بهترین زمان طب سوزنی برای فلج باز همان اوایل شروع بیماریست هر قدر این درمان زودتر شروع شود همانقدر هم شانس بهبودی افزایش میاید. لازم به ذکر است که طب سوزنی فقط توسط پزشکان دارای مجوز باید انجام. گیرد.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط