posts-17

عوارض نگران کننده مرتبط با خرخر شبانه چیست؟

آپنه خواب در بالغین

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب شرایطی است که منجر به توقف کوتاه تنفس در زمان خواب میشود. 2 نوع از این آپنه خواب وجود دارد که یکی انسدادی و دیگری مرکزی نام دارد.

در آپنه انسدادی، قطع تنفس به علت تنگی یا انسداد در گلو ایجاد میشود.

آپنه خواب در بالغین

 در حالیکه در آپنه مرکزی به علت عدم ارسال سیگنال درست از مغز برای فعالیت عضلات، قطع تنفس ایجاد میشود. در بیشتر موارد منظور افراد از آپنه خواب، آپنه انسدادی است. در ادامه در مورد این نوع آپنه خواب صحبت خواهد شد.

افراد با آپنه خواب از قطع تنفس خود در خواب آگاه نمیشوند ولی معمولا پرش های عضلانی یا نفس های بریده بریده برای بیدار شدن انجام میدهند. همچنین اطرافیان معمولا از خرخر شبانه آنها شکایت دارند.

علائم آپنه خواب چیست؟

علائم اصلی آپنه خواب خرخر های بلند، خستگی و خواب آلودگی در طی روز است. سایر علائم میتوانند شامل موارد زیر باشند:

  • خواب ناآرام
  • بیدار شدن از خواب با جهش ناگهانی یا تنفس بریده بریده
  • سردرد صبحگاهی، خشکی دهان یا گلودرد
  • بیدار شدن مکرر برای دفع ادرار
  • بیدار شدن با احساس خستگی یا گیجی و منگی
  • اختلال در تمرکز یا حافظه

البته ممکن است بعضی افراد با آپنه خواب، از علامت خاصی شکایت نکنند زیرا آنها غالبا خستگی و خرخر کردن را مشکل خاصی حساب نمیکنند.

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

بله، اگر شما فکر میکنید دچار این مشکل هستید، باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا روشی برای بررسی آپنه خواب وجود دارد؟

بله، اگر پزشک به آپنه خواب در شما شک کند، میتواند دستور انجام تست خواب را بدهد. برای انجام این تست بهتر است در کلینیک خواب تحت نظر گرفته شوید. طی خواب شبانه در این کلینیک، سنسورهای مختلف به شما متصل میشوند تا ضربان قلب، تنفس و سایر عملکردهای بدن شما پایش شوند. با آنالیز نتایج این تست، مشکل شما توسط پزشک تشخیص داده میشود.

آیا من میتوانم برای حل مشکل، اقدامی کنم؟

بله، انجام موارد زیر میتواند کمک کننده باشد:

  • اجتناب از به پشت خوابیدن. البته به علت تغییر حالت غیر ارادی افراد حین خواب، این مساله ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد. همچنین این روش ممکن است فقط در بعضی از افراد موثر باشد.
  • کاهش وزن، اگر شما دچار اضافه وزن هستید.
  • اجتناب از مصرف الکل و سیگار، زیرا ممکن است باعث تشدید آپنه خواب بشود.

آپنه خواب چگونه درمان میشود؟

همانطور که گفته شد، کاهش وزن میتواند در رفع علائم کمک کننده باشد ولی کاهش وزن فرایندی چالش برانگیز و زمان بر است. بنابراین ضمن کاهش وزن، بسیاری از افراد به درمانهای دیگری نیاز دارند.

موثرترین درمان برای آپنه خواب، دستگاهی است که به باز ماندن راه های هوایی حین خواب کمک میکند. به این روش درمانی، فشار مداوم مثبت راه های هوایی یا "سی پپ" گفته میشود. در این روش یک ماسک روی صورت فرد حین خواب قرار میگیرد که فرد میتواند در آن تنفس کند. این ماسک از طریق لوله به دستگاه ایجاد فشار مثبت وصل میشود.

آپنه خواب در بالغین

اگر پزشک توصیه کرد که از این روش درمانی استفاده کنید، در ابتدا باید نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید. استفاده از ماسک ممکن است راحت نباشد و همچنین سر و صدای دستگاه میتواند حین خواب آزاردهنده باشد، ولی این درمان کاملا موثر است. افراد مبتلا به آپنه خواب که از سی پپ استفاده کرده اند، احساس بهبودی واضحی داشته اند.

وسیله دیگری که ممکن است در درمان آپنه خواب موثر باشد، وسیله دهانی یا وسیله جلوآورنده فک میباشد. با این روش میتوان راه های هوایی را حین خواب باز نگه داشت ولی تاثیر این روش به اندازه سی پپ نیست.

در برخی افراد که به هیچ روش درمانی پاسخی نمیدهند، ممکن است توصیه به جراحی برای باز نگه داشتن راه های هوایی شود. البته این روش همیشه موثر نیست و همچنین احتمال عود علائم به دنبال بهبود اولیه بعد از آن وجود دارد.

آیا آپنه خواب خطرناک است؟

بله، ممکن است. افراد با این مساله کیفیت خواب خوبی ندارند و معمولا خواب آلوده و کم تمرکز هستند. این مساله آنها را در معرض تصادفات حین رانندگی قرار میدهد. همچنین مطالعات نشانگر افزایش خطر فشار خون بالا و حملات قلبی در این افراد است. در افراد با آپنه خواب، درمان میتواند منجر به کاهش عوارض ذکرشده بشود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط