posts-17

بهترین درمان همورویید چیست؟

همورویید

همورویید یا بواسیر چیست؟

همورویید یا بواسیر به برجستگی توده وریدی در رکتوم گفته میشود. مهمترین علت زمینه ساز همورویید، یبوست است. این مساله میتواند باعث درد یا خارش مقعد شود. همچنین همورویید میتواند منجر به  خونریزی از مقعد حین اجابت مزاج بشود. علائم همورویید ممکن است به شقاق یا فیشر مقعد شبیه باشد. برای مطالعه بیشتر به مطالب "یبوست در بالغین" و "خونریزی گوارشی" مراجعه کنید.

در بعضی افراد ممکن است برجستگی وریدی منجر به همورویید در خارج از مقعد حس شود یا دیده شود.

همورویید

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

شما در صورت بروز خونریزی از مقعد یا داشتن مدفوع سیاه و قیری شکل باید به پزشک مراجعه کنید. خونریزی از مقعد ممکن است به علل مهمتری به جز همورویید ایجاد شود که در این شرایط پزشک در ابتدا موظف به بررسی این موارد میباشد.

من چه کاری برای کاهش همورویید خودم میتوانم انجام دهم؟

مهمترین اقدامی که شما میتوانید برای کاهش علائم خود و جلوگیری از بدتر شدن همورویید انجام دهید، کنترل یبوست است. شما باید در هفته به طور مکرر، اجابت مزاجی نرم و راحت داشته باشید.

یبوست و اجابت مزاجی سفت و با فشار میتواند منجر به بدتر شدن همورویید شما بشود. اقداماتی که میتوانند در کاهش یبوست به شما کمک کنند، عبارتند از:

  • مصرف میوه و سبزیجات و غلات به میزان زیاد- فیبر موجود در این ترکیبات میتواند باعث افزایش دفعات اجابت مزاج در شما بشود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "رژیم پرفیبر" مراجعه کنید.

همورویید

  • مصرف مکمل های فیبر- شما باید روزانه 20 تا 35 گرم فیبر دریافت کنید. در صورت عدم دریافت فیبر کافی میتوانید از مکمل های فیبر به صورت خوراکی استفاده کنید.
  • استفاده از ملین ها- این داروها میتوانند منجر به نرم شدن مدفوع یا حجیم شدن آن بشوند. برخی از این ملین ها عبارتند از داکوسیت سدیم، پسیلیوم، متیل سلولوز، پلی کربوفیل و دکستران گندم. استفاده از این داروها کم خطر بوده و میتواند منجر به افزایش دفعات اجابت مزاج با مدفوعی نرم بشود.

من چه کاری برای کاهش علائمم میتوانم انجام دهم؟

برخی افراد ممکن است احساس بهبودی به دنبال استفاده از لگن آب گرم داشته باشند. این کار به معنی نشستن در لگن آب ولرم، 2 تا 3 بار در روز هر بار برای 10 تا 15 دقیقه است. به جز آب نباید ماده دیگری مثل صابون یا بتادین در لگن بریزید.

همچنین برخی داروهای بدون نیاز به نسخه برای کاهش علائم شما وجود دارند. مثلا بعضی پمادها برای استفاده موضعی در اطراف مقعد برای کاهش درد، خارش و التهاب کمک کننده میباشند. همچنین برخی از این داروها ممکن است به صورت شیاف استفاده شوند. البته توجه کنید استفاده از داروهای حاوی ترکیبات استروئیدی مثل هیدروکورتیزون به صورت سرخود برای درمان هموروئید به جز در صورت تجویز پزشک برای شما ممنوع است.

اگر این توصیه ها برای درمان من موثر نبود، چه باید بکنم؟

اگر شما علی رغم اقدامات ذکر شده کماکان علامت دار هستید، ممکن است نیاز به درمانهای بیشتر برای تخریب یا برداشتن همورویید داشته باشید. یکی از درمانهای رایج، بستن توده عروقی با باند یا کش است که به آن باند لیگاسیون با کش نیز گفته میشود. در این درمان، یک باند ارتجاعی به صورت محکم توسط پزشک دور توده عروقی همورویید بسته میشود. بعد از چند روز این توده عروقی چروکیده شده و می افتد. پزشکان همچنین ممکن است برای تخریب همورویید از حرارت، لیزر یا مواد شیمیایی نیز استفاده کنند. البته در صورتیکه هیچ کدام از موارد ذکر شده موثر نباشند، ممکن است پزشک توصیه به جراحی برای برداشتن توده عروقی کند 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط