posts-17

برخورد با سرفه مداوم در افراد سیگاری چیست؟

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن چیست؟

برونشیت مزمن به التهاب برونش گفته میشود. برونش ها لوله هایی هستند که هوا را از نای به قسمت های مختلف ریه منتقل میکنند.

برونشیت مزمن

این مساله میتواند باعث سرفه خلط دار شود. در برونشیت مزمن این سرفه حداقل 3 ماه طی 2 سال متوالی ادامه دارد.

برونشیت مزمن یکی از 2 نوع بیماری مزمن انسدادی ریوی یا به اصطلاح پزشکی" سی او پی دی" است. نوع دیگر آن آمفیزم میباشد. بیماری های مزمن انسدادی ریه، عمدتا در زمینه مصرف سیگار ایجاد میشوند و تنگی نفس مهمترین علامت آنهاست.

چرا من به برونشیت مزمن مبتلا میشوم؟

شایع ترین علت ابتلا شما به برونشیت مزمن، استنشاق دود سیگار است. دود سیگار میتواند در دراز مدت باعث آسیب ریه بشود. همچنین این بیماری ممکن است در اثر استنشاق بخارات سمی ایحاد شود.

علائم برونشیت مزمن چیست؟

علائم این بیماری عبارتند از:

  • سرفه در بیشتر روزها برای حداقل 3 ماه طی 2 سال متوالی
  • سرفه خلط دار
  • خستگی پذیری
  • تنگی نفس
  • احساس ناراحتی یا سنگینی در قفسه سینه

آیا من نیاز به بررسی دارم؟

بله، پزشک ممکن است بر حسب شرایط شما بررسیهای مختلفی را درخواست کند. این موارد شامل:

  • عکس اشعه ایکس از قفسه سینه- که میتواند سایر علل سرفه مثل پنومونی را نشان دهد.
  • اسپیرومتری- یا تست تنفس که در این بررسی، فرد بعد از یک دم عمیق، درون یک لوله یک بازدم با حداکثر شدت و سرعت انجام میدهد. دستگاه وصل به لوله با محاسبه حجم و جریان این بازدم، میتواند حجم های ریوی شما را محاسبه کند.

برونشیت مزمن

اگر نتیجه این بررسی غیر طبیعی باشد، دقایقی بعد از استنشاق یک داروهای گشاد کننده راه های هوایی، مجددا این تست برای شما انجام میشود. نتیجه این بررسی امکان تشخیص برونشیت مزمن را از برخی دیگر بیماریها مثل آسم ممکن میکند. در آسم بر خلاف برونشیت مزمن، با استنشاق داروی گشاد کننده راه های هوایی، نتیجه تست طبیعی خواهد شد.

آیا من برای کاهش علائمم، میتوانم اقدامی کنم؟

بله، اگر شما سیگار میکشید، آن را ترک کنید. این مهمترین کاری است که میتواند به شما در کاهش پیشرفت بیماری کمک کند. حتی بدون توجه به مدت و شدت مصرف سیگار، این ترک برای شما مفید خواهد بود.

همچنین شما باید واکسن آنفولانزا را به صورت سالانه در شروع فصل پاییز و واکسن پنومونی را حداقل یکمرتبه دریافت کنید. با توجه به شدت بیشتر آنفولانزا و پنومونی در مبتلایان به برونشیت مزمن، پیشگیری از این عفونت ها برای شما اهمیت زیادی دارد.

برونشیت مزمن چگونه درمان میشود؟

3 دسته درمان اصلی برای این بیماری وجود دارند، که عبارتند از:

  • داروها- داروهای فراوانی برای درمان برونشیت مزمن وجود دارند .بسیاری از افراد از داروهای استنشاقی برای درمان استفاده میکنند. این داروها به باز شدن راه های هوایی و کاهش تورم در آنها کمک میکنند. بسیاری از بیماران ممکن است، به صورت همزمان به بیش از یک داروی استنشاقی نیاز داشته باشند. همچنین معمولا شما طی حملات بیماری، نیاز به داروهای خوراکی استروییدی مثل پردنیزون خواهید داشت.
  • اکسیژن- اگر بیماری شما وخیم تر شود، ممکن است نیاز به اکسیژن داشته باشید. پزشک میتواند با بررسی میزان اکسیژن خون شما، در صورت لزوم برای شما اکسیژن کمکی تجویز کند.
  • بازتوانی ریوی- در بازتوانی ریوی، شما با روش های جدید یاد میگیرید علایم خود را کاهش دهید. شما با برخی تمرین های  نفس کشیدن، میتوانید علایم خود را بهبود دهید. حتی اگر شما برنامه بازتوانی ریوی را اجرا نمیکنید، فعالیت های ورزشی میتوانند به شما در بهبود حجم های ریوی و نفس کشیدن کمک کنند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط