posts-17

زندگی من بعد از سکته قلبی چگونه است؟

فرایند بهبودی بعد از حمله قلبی

بعد از حمله قلبی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از حمله قلبی که به اصطلاح پزشکی به آن انفارکتوس میوکارد گفته می شود، پزشک با همراهی شما  یک طرح درمانی برای شما تدوین می کند. هدف این طرح درمانی، پیشگیری از حملات قلبی مجدد و کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی است.

آیا من نیاز به مصرف دارو دارم؟

بله، غالب بیماران نیاز به مصرف روزانه حداقل 3 داروی قلبی دارند. پزشکان می توانند داروهای قلبی مختلفی تجویز کنند که بستگی به شرایط قلبی و نحوه درمان حمله قلبی شما دارد. بعضی داروها در پیشگیری از درد قفسه سینه و سایر علائم موثرند و برخی دیگر در پیشگیری از حملات قلبی مجدد و عمر بیشتر نقش دارند. برای پیشگیری از حملات مجدد قلبی، شما نیاز به 3 داروی آسپرین، بتا بلوکر و کاهنده کلسترول خواهید داشت.

مصرف روزانه و درست داروها با دستور پزشک بسیار اهمیت دارد. اگر در زمینه مصرف داروها دچار مشکلی شدید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر توان مالی تامین داروهای خود را ندارید، بهتر است این مساله را با آنها مطرح کنید. اغلب راه کارهایی برای تامین دارو در این شرایط وجود دارد.

پزشک ممکن است توصیه های مبنی بر اجتناب از برخی داروها به شما بکند، از جمله گروه دارویی ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن.

آیا لازم است من سبک زندگی خودم را عوض کنم؟

بله، ممکن است بعد از حمله قلبی، پزشک جهت تغییر سبک زندگی به شما مشورت می دهد:

 • ترک سیگار، اگر شما سیگار می  کشید- ترک سیگار می تواند شانس مرگ ناشی از بیماریهای قلبی را در شما کاهش دهد. برای ترک سیگار ممکن است موارد زیر کمک کننده باشد:
 1. استفاده از چسب، آدامس یا اسپری بینی نیکوتین به جای سیگار
 2. کار با یک مشاور جهت پیدا کردن بهترین راه برای ترک سیگار
 3. استفاده از برخی داروها برای تحمل عوارض ترک سیگار

برای مطالعه بیشتر به مطلب "ترک سیگار" مراجعه کنید.

 • ورزش کردن- فعالیت ورزشی منظم می تواند به سلامت قلب شما کمک کند. پزشک می تواند برنامه های ورزشی کم خطر برای شما را مشخص کند. بسیاری از پزشکان توصیه به یک فعالیت ورزشی متوسط به مدت 30 تا 60 دقیقه برای بیش از 5 روز در هفته می کنند. در برنامه ورزشی شما، بهتر است هر 3 نوع فعالیت ورزشی گنجانده شود:
 1. ورزش های هوازی مثل راه رفتن، دویدن آرام ، شنا و دوچرخه سواری که باعث افزایش ضربان قلب می شوند.
 2. ورزشهای مقاومتی مثل کار با وزنه، کش های ورزشی یا ماشین های بدنسازی که باعث تقویت عضلات شما می شوند.
 3. ورزشهای کششی برای افزایش دامنه حرکتی مفاصل شما
 • اصلاح رژیم غذایی- مصرف غذاهای درست می تواند در سلامت شما موثر باشد. میوه، سبزیجات و غذاهای سرشار از فیبر می تواند در پیشگیری از بیماریهای قلبی و سکته مغزی موثر باشند.

حمله قلبی

سعی کنید از مصرف غذاهای مضر برای قلب مثل چربیهای ترانس و شکر اجتناب کنید. همچنین اگر اضافه وزن دارید، می توانید با کاهش وزن شانس تکرار حملات قلبی را کاهش دهید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "رﮊیم غذایی و سلامت" مراجعه کنید.

بازتوانی قلب چیست؟

بازتوانی قلب، مراقبتهای خاصی است که در برخی بیماران بعد از حملات قلبی انجام می شود. در این برنامه درمانی، پزشک، پرستار، متخصص تغذیه و کارشناس ورزشی با آموزش موارد زیر در حفظ سلامتی قلب به شما کمک می کنند:

 • ورزشهای ایمن
 • اصلاح رژیم غذایی، ترک سیگار و درمان سایر مشکلات پزشکی
 • روان درمانی برای شما در مورد احساس نگرانی و افسردگی ناشی از ترس حملات مجدد قلبی یا ناتوانی جسمی به دنبال حمله فعلی قلب

من کی دوباره می توانم فعالیت جنسی داشته باشم؟

انجام فعالیت جنسی در 2 هفته اول بعد از حمله قلبی، به علت خطر فشار بیش از حد روی قلب توصیه نمی شود. بهتر است در مورد زمان مناسب برای شروع فعالیت جنسی با پزشک خود مشورت کنید. این زمان به وسعت درگیری قلب به دنبال حمله قلبی، وجود عوارض ناشی از حمله قلبی و میزان علائم شما بستگی دارد.

بعد از حمله قلبی در برخی افراد تمایل کمتری برای فعالیت جنسی وجود دارد یا احساس لذت ناشی از میل جنسی کاهش می یابد. این مساله ممکن است ناشی از عوارض برخی داروهای قلبی یا احساس نگرانی در مورد تکرار حمله قلبی طی فعالیت جنسی باشد. اگر شما در این زمینه مشکل دارید، بهتر است با پزشک خود جهت بررسی مشکل مشورت کنید.

من کی می توانم دوباره رانندگی کنم یا سرکار بروم؟

بهتر است با پزشک خود در مورد زمان مناسب برای رانندگی یا برگشتن به کار مشورت کنید. بسیاری از افراد 1 هفته بعد از حمله قلبی قادر به رانندگی هستند و 2 هفته بعد از حمله قلبی می توانند کار خود را شروع کنند. البته بهتر است در مورد نوع کار و نحوه ادامه آن با پزشک خود مشورت کنید.

من باید به چه علائمی توجه کنم؟

بعد از حمله قلبی شما باید توجه بیشتری به علائم حمله قلبی مجدد در خود داشته باشید. این علائم عبارتند از :

 • درد یا احساس سنگینی یا ناراحتی در قفسه سینه
 • احساس درد یا ناراحتی در نیمه فوقانی بدن مثل بازو، فک ، پشت و سردل
 • تنگی نفس
 • طپش قلب
 • سرگیجه
 • تعریق سرد

حمله قلبی

در افراد با سابقه حمله قلبی، شانس بیشتری برای تکرار حملات قلبی وجود دارد. اگر شما احساس می کنید مجدداً دچار حمله قلبی شده اید، باید بلافاصله جهت انتقال به بیمارستان با اورژانس تماس بگیرید. به هیچ وجه سعی نکنید خودتان به بیمارستان بروید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "عوارض بعد از حمله قلبی" مراجعه کنید. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط