posts-17

آیا تیروئید من کم کار است؟

کم کاری تیروئید

 

کم کاری تیروئید چیست؟

تیروئید غده ای در جلوی گردن شما میباشد. این غده با ترشح هورمون تیروئید در تنظیم استفاده و ذخیره انرﮊی در بدن دخالت میکند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی یک اصطلاح پزشکی برای عدم ترشح کافی هورمون تیروئید است. در این حالت شما احساس خستگی میکنید.

علائم کم کاری تیروئید چیست؟

بعضی بیماران با کم کاری تیروئید علامتی ندارند، اما اغلب بیماران با کم کاری تیروئید احساس خستگی میکنند. تشخیص کم کاری تیروئید اغلب سخت است چون علائم این بیماری مشابه بسیاری از مشکلات دیگر است.

سایر علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

  • کاهش انرﮊی
  • احساس سرما
  • ایجاد موهای ضخیم یا نازک
  • ایجاد یبوست

اگر کم کاری تیروئید درمان نشود، میتواند منجر به ضعیف شدن قلب شما شود.این مساله میتواند منجر به تنگی نفس و خستگی به دنبال فعالیت و تورم مچ هر دو پا به علت تجمع مایعات شود. همچنین کم کاری تیروئید درمان نشده میتواند منجر به افزایش فشار خون و افزایش کلسترول خون شما شود که هر دوی این مشکلات خطر عوارض قلبی را در شما بیشتر میکند.

کم کاری تیروئید در زنان میتواند باعث اختلال در عادت ماهیانه و باروری شود. ضمنا کم کاری تیروئید در زنان باردار میتواند باعث عوارضی مثل سقط یا اختلال در رشد جسمی و ذهنی جنین شود.

روش تشخیص کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید با آزمایش خون به راحتی قابل تشخیص است.

کم کاری تیروئید چگونه درمان میشود؟

درمان کم کاری تیروئید با تجویز خوراکی قرص های حاوی هورمون تیروئید انجام میشود. بعد از حدود 6 هفته از شروع درمان، پزشک شما برای اطمینان از تاثیر درمان مجددا برای شما آزمایش خون درخواست میکند. بر حسب جواب آزمایش، پزشک ممکن است میزان داروی شما را تغییر دهد. اغلب افراد با کم کاری تیروئید نیاز به مصرف روزانه دارو تا پایان عمر خود دارند و ممکن است سالانه برای اطمینان از تاثیر درمان، نیاز به آزمایش خون داشته باشند.

قرص های تیروئید در شکلهای مختلف و از برندهای مختلف در دسترس هستند. همه آنها به صورت یکسان عمل میکنند ولی توصیه میشود، مصرف دارو همیشه از یک برند ثابت انجام شود زیرا تغییر برند میتواند تنظیم هورمونی شما را مختل کند.

هرگز به صورت سرخود مقدار داروی خود را تغییر ندهید. مصرف بیش از حد قرص هورمونهای تیروئید میتواند خطر اختلالات ریتم قلبی و پوکی استخوان را در شما زیاد کند.

اگر من بخواهم باردار شوم، چه باید بکنم؟

بسیاری از زنان با کم کاری تیروئید میتوانند بارداری را به سلامت طی کنند. مساله مهم، طبیعی بودن آزمایش هورمونهای تیروئید قبل از شروع بارداری است، زیرا کم کاری تیروئید در هفته های اول بارداری میتواند منجر به اختلال در رشد جسمی و ذهنی در جنین شود. بهتر است قبل از تلاش به بارداری مشکل خود را به پزشک اطلاع دهید تا با آزمایش خون از این مساله اطمینان حاصل شود. به علت افزایش نیاز به هورمونهای تیروئید در دوره بارداری معمولا مقدار دارو با نظر پزشک افزایش می یابد. در ضمن برای اطمینان از کفایت درمان، حداقل یکبار در هر 3 ماه از شما آزمایش خون گرفته خواهد شد.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط