posts-17

فواید جالب فیبر برای سلامتی چیست؟

رژیم پر فیبر

فیبر چیست؟

فیبر ماده ای است که در بسیاری از میوه ها، سبزیجات و حبوبات دیده میشود. بخش عمده ای از فیبر موجود در رژیم غذایی بدون هضم در سیستم گوارش از طریق مدفوع دفع میشود، اما این فیبر میتواند روی هضم سایر مواد غذایی و بهبود حرکات روده موثر باشد.

2 نوع اصلی فیبر وجود دارد. یکی فیبر های محلول که در میوه ها، جو، جو دوسر، حبوبات و نخود فرنگی یافت میشود. نوع دیگر فیبر غیر محلول است که در گندم، چاودار و سایر غلات یافت میشود. هر دو نوع این فیبرها به نام فیبرهای غذایی شناخته میشود.

چرا فیبر برای سلامتی مفید است؟

فیبر میتواند باعث نرم تر و منظم تر شدن دفع مدفوع شود. افزایش فیبر در رژیم غذایی میتواند به حل مشکلاتی مثل یبوست، هموروئید و اسهال کمک کند.

دریافت فیبر کافی در رژیم غذایی همچنین میتواند در کاهش خطر مشکلات قلبی، سکته های مغزی و دیابت نوع دوم موثر باشد. این مساله احتمالا به علت نقش فیبر در کاهش کلسترول و کمک به کنترل قند خون میباشد.

من به چه مقدار فیبر نیاز دارم؟

میزان توصیه شده فیبر در شبانه روز، حدود 20 تا 35 گرم است. برچسب روی مواد غذایی میتواند محتوی فیبر ماده مصرفی در هر وعده را به شما نشان دهد.

فیبر

من چگونه میتوانم مطمئن شوم که به میزان کافی فیبر دریافت میکنم؟

برای اینکه از مصرف میزان دریافتی کافی فیبر برای خود مطمئن شوید، باید مقادیر زیاد میوه، سبزیجات و حبوبات استفاده کنید. بسیاری از غلات مورد استفاده در صبحانه نیز مقادیر زیادی فیبر دارند.

فیبر

اگر شما امکان دریافت مقادیر کافی فیبر از طریق مواد غذایی ندارید، میتوانید با مصرف سبوس گندم یا مکمل های حاوی فیبر این مشکل را حل کنید. این مکمل ها به صورت پودر بوده و باید به آب یا سایر مایعات غذایی اضافه شوند.

عوارض مصرف فیبر چیست؟

وقتی شما فیبر دریافتی خود را زیاد میکنید، ممکن است دچار نفخ شکم یا دردهای شکمی شوید. البته با افزایش تدریجی فیبر به رژیم روزانه خود میتوانید از این مشکل جلوگیری کنید.

اگر فکر میکنید علائم ناخوشی شما به دنبال این افزایش فیبر در رژیم روزانه باشد، بهتر است با کاهش میزان فیبر به شرایط گذشته از علت مشکل مطمئن شوید.

دانلود مقاله

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط