posts-17

برای قد کوتاه در کودکان چه باید بکنیم؟

کوتاهی قد در کودکان

چگونه بفهمم، قد کودک من کوتاه تر از حد طبیعی است؟

پزشک میتواند در مورد قد کوتاه فرزندتان به شما اطلاع بدهد. پزشک با اندازه گیری قد کودک شما و سپس مقایسه آن با قد سایر کودکان با سن و جنس مشابه، میتواند کوتاهی قد کودک شما را تایید کند.

پزشک در هر ویزیت، قد کودک شما را ثبت میکند. به این ترتیب منحنی رشد کودک شما در گذر زمان مشخص میشود. به طور طبیعی کودکان در 2 سال اول زندگی رشد سریعی دارند. سپس تا حدود بلوغ سرعت این رشد کاهش می یابد و به دنبال آن جهش افزایش قد در حدود سنین بلوغ اتفاق می افتد.

آیا قد کوتاه کودک من نشان دهنده یک مشکل طبی در او است؟

الزاما نه، بسیاری از کودکان با قد کوتاه سالم هستند و هیچ مشکل خاص طبی ندارند. قد این کودکان ممکن است به علل زیر کوتاه باشد:

 • کوتاهی قد والدین- در صورتیکه قد والدین کوتاه باشد، به احتمال زیاد قد کودک نیز کوتاه خواهد بود.
 • کندی رشد- که پزشکان به آن تاخیر رشد نیز میگویند. قد این کودکان کوتاه است زیرا جهش رشد در آنها با تاخیر نسبت به کودکان هم سال اتفاق می افتد. غالبا در این کودکان تاخیر بلوغ نیز وجود دارد. البته در نهایت قد این اطفال در بزرگسالی به محدوده طبیعی میرسد.
 • بروز جهش رشد در سنین پایین تر- ممکن است در برخی کودکان جهش رشد در سنین پایین تر ایجاد شده که منجر به قد بلندتر کودک نسبت به همسالان خود در سنین پایین تر میشود ولی در ادامه قد سایر کودکان به او میرسد و احتمالا از او بلندتر میشوند.

البته در بعضی کودکان با قد کوتاه مشکلات طبی وجود دارد. مشکلات متعددی میتوانند منجر به کوتاهی قد شود که بعضی از آنها عبارتند از:

 • لاغری شدید
 • بیماریهای طولانی مدت مثل مشکلات سیستم گوارش، قلب، کلیه یا خون
 • کمبود هورمون رشد- در این افراد ترشح هورمون رشد به شدت کاهش یافته است. این هورمون از غده ای در مغز به نام هیپوفیز ترشح میشود. اطفال برای رشد عضلانی و اسکلتی نیاز به هورمون رشد دارند.

کوتاهی قد در کودکان

 • اختلالات ﮊنتیکی

آیا کودک من نیاز به بررسی دارد؟

ممکن است. پزشک در ابتدا سوابق طبی کودک، سیر رشد او در گذر زمان و قد والدین و سایر اعضا خانواده را بررسی میکند. در ادامه و بعد از معاینه کودک ممکن است آزمایشات زیر با نظر پزشک درخواست شود:

 • آزمایش خون- مثلا برای بررسی اختلالات هورمونی
 • عکس اشعه ایکس از دست کودک- برای بررسی میزان احتمالی رشد و افزایش قد در ادامه زندگی

آیا کودک من نیاز به درمان دارد؟

این مساله بستگی به علت قد کوتاه کودک شما دارد. اگر این کوتاهی قد ناشی از مشکلات طبی باشد، ممکن است پزشک بتواند آن را درمان کند.

درمان کمبود هورمون رشد در اطفال، تجویز این هورمون تحت نظر پزشک است. همچنین ممکن است هورمون رشد در کودکان با قد کوتاه به علت بیماری های مزمن زمینه ای نیز تجویز شود. این درمان به صورت تزریق روزانه و برای مدت زیاد حتی چندین سال است. پزشک میتواند نحوه تزریق هورمون را برای تجویز به کودک، به شما آموزش دهد. اطفال تحت درمان هورمون رشد نیاز به آزمایشات خونی دوره ای دارد.

آیا هورمون رشد برای اطفال بدون کمبود هورمون رشد نیز تجویز میشود؟

معمولا نه. این مساله به علل زیر است:

 • درمان با هورمون رشد الزاما در همه کودکان منجر به افزایش قد نمیشود. حتی در صورت تاثیر درمانی، افزایش قد کودک معمولا بیش از 4 تا 6 سانتیمتر نخواهد بود. کودکان قد کوتاه با هورمون رشد قد بلند نمیشود بلکه به قد معمول نزدیک تر میشوند.
 • این درمان پرهزینه و همچنین پرعارضه است.
 • قد کوتاه اغلب یک مشکل جدی نیست و معمولا برای یک زندگی طبیعی در آینده اختلالی ایجاد نخواهد کرد.

آیا من میتوانم برای کمک به کودکم کاری کنم؟

بله، شما میتوانید:

 • اطمینان از دریافت غذای کافی و سالم توسط کودک. ممکن است برای تغییر در رﮊیم غذایی کودک لازم باشد از کارشناس تغذیه کمک بگیرید.
 • سعی کنید به کودک کمک کنید که احساس خوبی درباره شرایط فیزیکی خودش داشته باشد. به او نقاط قوت خودش را نشان دهید تا مکررا روی قد کوتاه خودش تمرکز نکند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط