posts-17

چگونه ديابت كم علامت را به موقع تشخيص دهيم؟

دیابت نوع دوم

دیابت نوع دوم چیست؟

دیابت نوع دوم در اثر اختلال در مسیر مصرف گلوکز توسط سلولهای بدن ایجاد می شود. تمام سلولهای بدن برای عملکرد درست نیاز به مصرف گلوکز دارند. این گلوکز به واسطه هورمون انسولین وارد سلولها می شود. اگر انسولین در بدن وجود نداشته باشد یا بدن به انسولین پاسخ درستی ندهد، قند در خون تجمع می کند و بیماری دیابت ایجاد می شود.

دیابت 2 نوع دارد. در نوع اول ترشح انسولین وجود ندارد ولی در نوع دوم، اختلال در ترشح انسولین و عدم پاسخ سلولهای بدن به انسولین به صورت همزمان وجود دارد.

علائم دیابت نوع دوم چیست؟

دیابت نوع دوم معمولاً در شروع بیماری بدون علامت است اما علائم احتمالی عبارتند از:

  • تکرر ادرار
  • احساس تشنگی
  • تاری دید

چرا با وجود علائم کم، مراقبت از دیابت نوع دوم ضرورت دارد؟

علی رغم اینکه دیابت نوع 2 به ویژه در شروع بیماری می تواند بدون علامت باشد، این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات جدی در طول زمان بشود. این عوارض عبارتند از:

  • حملات قلبی. برای مطالعه بیشتر به مطلب "حمله قلبی" مراجعه کنید.
  • سکته مغزی. برای مطالعه بیشتر به مطلب "سکته مغزی" مراجعه کنید.
  • بیماری کلیوی
  • اختلالات بینایی
  • درد یا بی حسی در دست و پا
  • عفونتهای جدی در اندامها نیازمند قطع اندام

دیابت نوع دوم چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت شک به بیماری توسط پزشک، تست قند خون برای تشخیص بیماری درخواست می شود.

دیابت نوع دوم چگونه درمان می شود؟

معمولاً استفاده از دارو برای درمان ضرورت دارد. انتخاب نوع درمان بر اساس شدت بیماری و شرایط بیمار طی مشورت با پزشک صورت می گیرد. برخی داروهای خوراکی در افزایش ترشح انسولین از بدن موثر هستند و برخی دیگر در جهت بهبود عملکرد انسولین نقش دارند. البته در بعضی بیماران به خصوص بعد از چند سال از شروع بیماری، تجویز انسولین برای درمان ضرورت دارد.

بر اساس نوع دارویی که استفاده می کنید، ممکن است چک قند خون به صورت منظم در منزل در بعضی از بیماران ضرورت داشته باشد. البته نسبت به دیابت نوع اول، چک قند خون کمتری ضرورت دارد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "درمان دیابت نوع دوم" مراجعه کنید.

در بیماران با فشار خون بالا و چربی خون بالا، کنترل موارد ذکر شده با دارو برای کاهش عوارض قلبی و سکته های مغزی ضرورت دارد.

جز درمانهای دارویی، تغییر سبک زندگی و کاهش وزن با فعالیت بدنی و رعایت رژیم غذایی سالم و ترک مصرف سیگار می تواند در درمان بیماری و کاهش عوارض مربوط به آن موثر باشد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "اولویت های دیابت" مراجعه کنید.

آیا دیابت نوع دوم قابل پیشگیری است؟

بله، ممکن است. برای کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم، مهمترین کار کنترل وزن بدن است. حتی در صورت وجود دیابت نوع 2 کاهش وزن می تواند در بهبود کنترل قند خون موثر باشد. همچنین فعالیت بدنی می تواند در پیشگیری یا کنترل بیماری موثر باشد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "پیشگیری از دیابت نوع دوم" مراجعه کنید. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط