posts-17

عوارض وحشتناك چاقي روي سلامتي بدن چيست؟

مشکلات سلامتی ناشی از چاقی

تعریف چاقی چیست؟

پزشکان از معیار خاصی به نام شاخص توده بدن یا "بی ام آی" برای ارزیابی وضعیت وزن بدن استفاده می کنند. این شاخص حاصل تقسیم وزن بدن بر حسب کیلو گرم بر توان 2 قد بر حسب متر میباشد و می تواند نشان دهد آیا وزن شما متناسب با قد شما هست یا نه.

شاخص توده بدنی نرمال در بالغین بین 20 تا 25 است.

 • عدد 25 تا 30 نشان دهنده اضافه وزن و
 • عدد بیشتر از 30 میتواند نشان دهنده چاقی باشد.

بی ام آی

چاقی یک مشکل جدی است چون می تواند مشکلات مختلفی در سلامت جسمی فرد ایجاد کند. حتی این مساله می تواند در فرد باعث مشکلات روان پزشکی ناشی از عدم تناسب اندام شود.

عوارض طبی ناشی از چاقی چیست؟

افزایش وزن و چاقی می تواند مشکلات بسیاری ایجاد کند. برای مثال:

 • دیابت، برای مطالعه بیشتر به مطلب "دیابت نوع دوم" مراجعه کنید.
 • کلسترون بالای خون
 • سکته مغزی، برای مطالعه بیشتر به مطلب "سکته مغزی" مراجعه کنید.
 • آسم، برای مطالعه بیشتر به مطلب "آسم در بالغین" مراجعه کنید.
 • سکته قلبی
 • آپنه خواب
 • سرطان

آیا چاقی منجر به کاهش طول عمر می شود؟

بله، مطالعات نشانگر کاهش متوسط طول عمر افراد چاق نسبت به افراد با وزن طبیعی است. این خطر بر حسب نوع چاقی، مدت زمان چاقی فرد و سایر مشکلات پزشکی او متفاوت خواهد بود.

به ویژه بیماران با چاقی مرکزی بیشتر در معرض این خطر است. چاقی مرکزی یعنی تجمع اضافه وزن در حدود شکم فرد قرار دارد. این ظاهر فرد حتی در صورت شاخص توده بدنی در حد نرمال، می تواند برای سلامتی فرد خطر ناک باشد.

آیا من باید توسط پزشک ویزیت شدم؟

بله. در صورت وجود اضافه وزن در شما ، پزشک میتواند بر حسب شدت مشکل و سایر شرایط پزشکی ، راه کارهایی برای کاهش وزن به شما پیشنهاد دهد.

آیا درمانهای پزشکی می توانند به کاهش وزن من کمک کند؟

بله، درمانهای طبی و جراحی برای کاهش وزن وجود دارند. ولی این درمانها فقط برای افراد با چاقی شدید و عدم توانایی در کاهش وزن با رژیم غذایی و ورزش استفاده می شوند. این درمانها هرگز نمی توانند جایگزین رژیم غذایی و فعالیت بدنی شوند. بنابراین حتی در صورت تصمیم گیری برای انجام این درمانهای طبی، ضرورت تغییر سبک زندگی در تغذیه و فعالیت بدنی الزامی است. برای مطالعه بیشتر به مطلب "درمان کاهش وزن" مراجعه کنید.

من چه کاری می توانم برای پیشگیری از عوارض طبی ناشی از چاقی انجام دهم؟

بهترین کار برای کاهش این خطرات، کاهش وزن است. اما در صورت عدم امکان کاهش وزن، شما می توانید با اقدامات زیر در جهت کاهش عوارض طبی ناشی از چاقی اقدام کنید:

 • تحرک خود را افزایش دهید. در ابتدا شما می توانید با پیاده روی آرام در حد چند دقیقه شروع کرده و سپس به تدریج زمان و شدت فعالیت خود را افزایش دهید. برای مطالعه بیشتر به مطلب "ورزش" مراجعه کنید.

ورزش

 • اصلاح رژیم غذایی. یک رژیم غذایی مشخص و ثابت برای کاهش وزن وجود ندارد ولی در مجموع یک رژیم سالم شامل حجم کمتر غذا در زمانهای منظم، اجتناب از شیرینی جات و اسنک های فراوری شده بین وعده های غذایی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات است. برای مطالعه بیشتر به مطلب "رژیم غذایی و سلامت" مراجعه کنید.

تغذیه

 • ترک سیگار، اگر شما سیگار میکشید. ممکن است به دنبال ترک سیگار با افزایش اشتهای فرد، مصرف غذا بیشتر شود. البته با توجه به فواید بسیار ترک سیگار، توصیه همیشگی به ترک آن حتی در صورت افزایش اشتها، در کنار رژیم غذایی مناسب میشود.
 • محدودیت مصرف الکل در حد امکان می تواند در کاهش عوارض ناشی از چاقی موثر باشد.

چه مساله ای منجر به چاقی می شود؟

مهمترین علت افزایش وزن و چاقی، سبک زندگی نا مناسب است. بسیاری از افراد به علت خوردن زیاد غذا، مصرف غذاهای نا سالم، تحرک کم و تماشای بیش از حد صفحه نمایش در تلویزیون، موبایل یا بازیهای کامپیوتری دچار چاقی می شوند. البته به جز این موارد علل دیگری ممکن است خطر افزایش وزن و چاقی را بیشتر کند که عبارت است از:

 • عادتهای غذایی مادر زمان بارداری و بعد از آن. در مادران با مصرف زیاد کالری، مادران دیابتی یا سیگاری خطر بروز چاقی در فرزندان آنها بیشتر می شود. همچنین بچه هایی که شیر خشک استفاده می کنند، در معرض خطر بیشتری برای چاقی نسبت به بچه هایی هستند که شیر مادر استفاده می کنند.
 • وجود اضافه وزن در دوران کودکی یا نوجوانی، خطر چاقی در بزرگسالی را بیشتر میکند.
 • خواب کم. خواب کمتر از نیاز طبیعی افراد می تواند منجر به اضافه وزن شود.
 • مصرف برخی داروها مثل داروهای ضد افسردگی در دراز مدت می تواند منجر به افزایش وزن شوند.
 • برخی شرایط هورمونی میتواند منجر به اضافه وزن شود مثلاً در خانمها با سندرم تخمدان های پر از کیست به دنبال تغییر در تعادل هورمونهای بدن ممکن است اضافه وزن به همراه برخی مشکلات دیگر ایجاد شود. البته مشکلات هورمونی درصد بسیار کمی از علل اضافه وزن میباشد.

در صورت تمایل به داشتن بچه من چه کار باید بکنم؟

در صورت تمایل به باروری در افراد چاق، باید بدانید که اولاً احتمال باروری برای شما ممکن است کمتر باشد و ثانیاً تحمل شرایط بارداری برای بانوان با اضافه وزن سخت تر است. همچنین کاهش توانایی باروری در مردان چاق به ویژه در صورت همراهی فشار خون بالا یا دیابت وجود دارد. همچنین فرزندان والدین چاق، بیشتر احتمال دارد در آینده دچار اضافه وزن شوند.

در صورت اضافه وزن در فرزندم، من باید چه کنم؟

چاقی در بچه ها علی رغم نظر عموم جامعه، مثل چاقی در بالغین می تواند مخاطره آمیز باشد. برای مثال این اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به دیابت، افزایش فشار خون، آسم و سندرم آپنه خواب را بیشتر کند. همچنین این اضافه وزن با اختلال در تعادل هورمونهای جنسی در دوران کودکی، ممکن است باعث عوارضی از جمله بلوغ زودرس به ویژه در دختر بچه ها شود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "اضافه وزن در اطفال" مراجعه کنید. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط