posts-17

بهترين راه براي كاهش وزن چيست؟

درمان کاهش وزن

من چطور بفهمم دچار اضافه وزن هستم؟

پزشکان با استفاده از معیاری به نام شاخص توده بدنی یا "بی ام آی" در مورد وزن طبیعی یا اضافه وزن شما نظر می دهند. این شاخص نتیجه تقسیم وزن به کیلوگرم بر توان 2 قد به متر این شاخص  تناسب وزن به قد شما را بررسی میکند:

بی ام آی

 • اگر بی ام آی شما بین ٢۵ تا ٣٠ باشد، دچار اضافه وزن و
 • اگر بی ام آی شما بیشتر از ٣٠ باشد، دچار چاقی هستید.

آیا شما نیاز به ویزیت پزشک دارید؟

اگر شما دچار اضافه وزن یا چاقی باشید، باید توسط پزشک ویزیت شوید. پزشک میتواند برای نحوه کاهش وزن  شما را راهنمایی کند.  همچنین میتواند بر اساس شرح حال و معاینه، بعضی علل طبی افزایش وزن را در شما بررسی کند.

افراد چاق بیشتر از سایر افراد دچار دیابت، بیماری قلبی، سرطان و سایر بیماریها میشوند. همچنین افراد با اضافه وزن عمر کوتاه تری نسبت به سایر افراد با وزن طبیعی دارند. این شرایط توجیه کننده لزوم داشتن وزن طبیعی برای شما است. برای مطالعه بیشتر به مطالب "پیشگیری از دیابت نوع دوم"، "بیماری کرونری قلب" و "بیماری کبد چرب غیر الکلی" مراجعه کنید.

بهترین راه برای کاهش وزن برای من چیست؟

برای کاهش وزن، شما باید کمتر بخورید و بیشتر تحرک داشته باشید. مطالعات نشان داده، هر رﮊیم غذایی با کالری کمتر میتواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

کاهش وزن

هر فعالیت بدنی نیز مثل راه رفتن رقصیدن، باغبانی و... میتواند در کم کردن وزن شما موثر باشد. نکته مهم، افزایش تعداد کالری است که طی تحرک بدنی مصرف میکنید. اگر شما برای مدتی محدود، رﮊیم غذایی کم کالری و فعالیت بدنی کافی داشته باشید، میتوانید وزن خود را کم کنید ولی با برگشت سبک زندگی قبلی، دوباره دچار اضافه وزن خواهید شد.

بهترین روش برای کاهش وزن، شروع تغییرات کوچک ولی مداوم در رﮊیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی است. با ادامه این تغییرات تدریجی و حفظ آن در دراز مدت میتوانید به وزن ایده آل خود برسید. برای مطالعه بیشتر به مطالب "ورزش" و "رﮊیم غذایی و سلامت" مراجعه کنید.

آیا درمان های طبی میتوانند به من در کاهش وزن کمک کنند؟

برخی درمانهای دارویی و اعمال جراحی برای کاهش وزن وجود دارند ولی این اقدامات فقط باید در افراد با چاقی شدید و عدم توانایی کاهش وزن با رﮊیم غذایی و فعالیت بدنی انجام شوند. این درمانهای طبی نمیتوانند جایگزین رﮊیم غذایی و فعالیت بدنی شوند. حتی در افراد تحت این درمانهای طبی، تغییر سبک زندگی با کاهش مصرف کالری و افزایش مصرف آن ضروری است.

داروهای کاهش وزن چگونه کار میکنند؟

داروهای کاهنده وزن با کاهش اشتها و تغییر در هضم غذا روی شما اثر میکنند. این داروها  فقط در افراد زیر تجویز میشوند:

 • بی ام آی ٣٠ یا بالاتر یا
 • بی ام آی ٢٧ تا ٣٠ با برخی مشکلات طبی شامل دیابت، مشکلات قلبی و فشار خون بالا

آیا من میتوانم از داروهای گیاهی یا بدون نسخه، برای کاهش وزن استفاده کنم؟

برخی از داروهای گیاهی ایمن نیستند. بهتر است قبل از مصرف این داروها در مورد سود و ضرر آنها با پزشک خود مشورت کنید. همچنین برخی داروهای بدون نسخه برای کاهش وزن مثل ارلی استات وجود دارند که با وجود کم خطر بودن برای مصرف، ممکن است باعث عوارضی مثل دردهای شکمی یا نفخ شود.

برخی داروها نیز از طریق اینترنت یا شبکه های ماهواره ای تبلیغ میشوند. غالب این داروها مورد تایید پزشکان نبوده و به علت وجود ترکیبات خطرناک، مصرف آنها ممکن است باعث عوارض جدی شود.

جراحی های کاهش وزن چگونه عمل میکنند؟

جراحیهای کاهش وزن عمدتا با کاهش حجم معده عمل میکنند. همچنین بعضی از این روشهای جراحی با کوتاه کردن مسیر معده به روده، باعث کاهش جذب کالری و ریزمغذیها میشوند. برخی روشهای دیگر با مهار سیگنال عصبی بین مغز و معده، احساس گرسنگی را مهار میکنند.

جراحی های کاهش وزن فقط در موارد زیر مناسب هستند:

 • بی ام آی بالاتر از ٤٠ یا
 • بی ام آی بین ٣۵ تا ٤٠ به همراه مشکلات طبی شامل دیابت، مشکلات قلبی و فشار خون بالا یا
 • بی ام آی ٣٠ یا بیشتر به همراه دیابت که با هیچ روش درمانی کنترل نمیشود.

برای مطالعه بیشتر به مطلب "جراحی کاهش وزن" مراجعه کنید.

چه درمان کاهش وزنی برای من بهتر است؟

اگر پزشک به جز تغییر در سبک زندگی به شما درمانهای کاهش وزن را پیشنهاد بدهد، باید از وی این سوالات را بپرسید:

 • با این روش درمانی، چه مقدار کاهش وزن و در چه مدت برای من ایجاد میشود؟ این مساله بستگی به نوع درمان انتخابی برای شما دارد. مثلا بسته به نوع جراحی کاهش وزن، میزان کاهش وزن و زمان رسیدن به آن متفاوت خواهد بود.
 • چه عوارضی ناشی از درمان ممکن است برای من ایجاد شود؟ داروها ممکن است باعث ایجاد برخی عوارض بشوند. جراحی ها هم ممکن است باعث عفونت، خونریزی و نیاز به جراحی مجدد شود.
 • به دنبال این درمان، من چه تغییراتی باید در رﮊیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنم؟ درمانهای کاهش وزن مقطعی نیستند و افراد به دنبال این درمانها باید سبک زندگی خود را از نظر نحوه غذا خوردن و میزان فعالیت تغییر دهند. هیچ درمان کاهش وزنی به تنهایی عمل موثر نیست.
 • آیا من بعد ازدرمان میتوانم به طور طبیعی هضم و جذب غذا داشته باشم؟ در برخی انواع جراحی برای کاهش وزن، جذب طبیعی ریزمغذیها از مواد غذایی مختل میشود. در این افراد مصرف دائمی مکمل های ویتامینی و مواد معدنی در ادامه عمر ضرورت دارد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط