posts-17

بروز ديابت در دوران بارداري چه تبعاتي براي مادر و جنين دارد؟

دیابت بارداری

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری مثل دیابت معمولی در نتیجه اختلال در مصرف قند گلوکز توسط سلولها ایجاد می شود. تمام سلولهای بدن برای عملکرد طبیعی نیاز به گلوکز دارند. گلوکز برای ورود به سلولها نیاز به هورمون انسولین دارد. اگر انسولین در بدن نباشد یا پاسخ بدن به این هورمون کاهش یابد، این قند در خون تجمع پیدا می کند و منجر به بیماری دیابت می شود.

دیابت بارداری نوعی از دیابت است که در زنان و طی بارداری شروع می شود. این مساله به علت افزایش نیاز بدن به انسولین و عدم تولید متناسب انسولین در این دوره ایجاد می شود.

دیابت بارداری چه تاثیری روی مادر و جنین او می گذارد؟

دیابت بارداری می تواند منجر به بزرگ شدن بیش از حد جنین، بیش از 4/5 کیلوگرم شود. این جنین بزرگ در صورت عدم تناسب با سایز کانال زایمانی می تواند منجر به آسیب بچه و مادر حین زایمان طبیعی شود. بنابراین احتمال لزوم سزارین در این شرایط بیشتر می شود.

همچنین دیابت بارداری احتمال یک عارضه خطرناک به نام پراکلامپسی را در مادر بیشتر می کند که با علائمی مثل افزایش فشار خون، سردرد و اختلالات بینایی و کلیوی همراه است.

آیا من به دنبال بارداری دچار دیابت خواهم شد؟

پیش بینی بروز دیابت در زمان بارداری برای زنان سخت است اما احتمال این بیماری در برخی زنان با شرایط زیر بیشتر است:

  • سابقه قبلی دیابت بارداری در حاملگی های قبلی
  • اضافه وزن
  • سابقه فامیلی دیابت
  • سن بالای 35 سال

در ضمن برخی اقدامات مثل کاهش وزن، مصرف رژیم غذایی سالم، فعالیت ورزشی منظم و عدم مصرف سیگار قبل از بارداری می تواند احتمال بروز این بیماری را کاهش دهد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "پیشگیری از دیابت نوع دوم" مراجعه کنید.

آیا من باید برای دیابت بارداری بررسی بشوم؟

بله، تمام زنان باردار باید از نظر دیابت بارداری بررسی شوند. این بررسی با یکسری آزمایشات در هفته های 24 تا 28 بارداری انجام می شود. اما در زنان با خطر بالای بروز بیماری، ممکن است نیاز باشد زودتر تحت بررسی قرار بگیرند.

نحوه انجام این تست، آزمایش قند خون 1 تا 2  ساعت بعد از مصرف مقدار مشخصی از یک مایع شیرین است که در صورت قندهای بالاتر از حد معمول، تشخیص دیابت بارداری برای شما داده می شود.

دیابت بارداری چگونه درمان می شود؟

برای درمان دیابت بارداری، بررسی مکرر قند خون ضرورت دارد. این کار به راحتی توسط خود فرد با دستگاهی به نام گلوکومتر انجام می شود. در اغلب زنان کنترل قند خون با تغییر در رژیم غذایی ممکن است، البته در برخی زنان ممکن است نیاز به درمان دارویی باشد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "مراقبت های بارداری در زنان مبتلا به دیابت" مراجعه کنید.

گلوکومتر

من چگونه می توانم رژیم غذایی خودم را عوض کنم؟

مشورت با یک متخصص تغذیه در مورد نحوه تغییر رژیم غذایی شما طی بارداری ضرورت دارد. البته این رژیم غذایی برای هر فرد متفاوت است ولی توصیه های ثابت به زنان مبتلا به دیابت باردرای عبارتند از:

  • اجتناب از غذاهای شیرین و چرب
  • مصرف ترکیبات غذایی تولید شده با غلات کامل سبوس دار

تغذیه

آیا من باید ورزش کنم؟

شما برای درمان دیابت بارداری نیاز به شروع فعالیت بدنی جدید ندارید ولی فعالیت معمول یا ادامه ورزش قبلی در کنترل قند و اضافه وزن شما موثر است. شما می توانید فعالیت بدنی قبل از بارداری خود را با مشورت پزشک خود ادامه دهید. اما در صورت تمایل به شروع ورزش جدید، باید در مورد نوع و شدت آن با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش در بارداری

من هر چند وقت یکبار باید توسط پزشک ویزیت شوم؟

زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری لازم است بیش از سایر زنان باردار توسط پزشک ویزیت شوند. البته تکرر این ویزیت ها بستگی به شرایط شما و میزان کنترل قند و نوع درمان شما دارد.

در هر ویزیت پزشک باید شما را از نظر سلامت جنین، نوع رژیم غذایی، میزان کنترل قند خون، فشار خون و تغییر در میزان انسولین یا سایر داروهای تجویز شده بررسی کند.

آیا من می توانم زایمان طبیعی داشته باشم؟

اگر قند شما در محدوده نرمال حفظ شود، شانس داشتن یک زایمان طبیعی برای شما زیاد است.

بعد از زایمان بیماری من چه می شود؟

غالباً بلافاصله بعد از زایمان قند شما طبیعی شده و دیابت شما بر طرف می شود. به همین ترتیب نیاز به درمان دارویی شما احتمالاً از بین می رود. البته 2 تا 3 ماه بعد از زایمان مجدداً چک قند خون برای شما ضروت دارد.

نکته با اهمیت این است که در زنان با سابقه دیابت بارداری حتی در صورت بر طرف شدن بیماری بعد از زایمان، احتمال بروز دیابت در دراز مدت بسیار بالا است و به همین ترتیب بررسیهای دوره ای دقیق در آینده برای کشف عود دیابت ضرورت دارد.  

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط