posts-17

چگونه از بروز بیماری در مسافرت پیشگیری کنیم؟

حفظ سلامتی در مسافرت

چرا من باید نگران سلامتی خودم قبل از مسافرت باشم؟

این مساله به علل زیر است:

 • بسیاری از مقاصد مسافرت، دارای آلودگیهای میکروبی هستندکه در محل زندگی فرد وجود ندارند. بنابراین با سفر فرد به آن منطقه احتمال بیمار شدن برای او وجود دارد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "اسهال مسافران" مراجعه کنید.
 • خود مسافرت میتواند باعث مشکلاتی برای فرد شود. برای مثال به دنبال مسافرت های طولانی هوایی خطر بروز لخته خون در عروق بیشتر میشود. برای مطالعه بیشتر به مطالب "لخته در وریدهای عمقی" و "آمبولی ریه" مراجعه کنید.
 • در صورت وجود بیماری زمینه ای مثل دیابت، ممکن است دسترسی به امکانات درمانی در برخی از مناطق برای شما سخت باشد.

پیشگیری از بروز عفونت طی مسافرت برای من چگونه است؟

در صورت برنامه ریزی برای سفر به مناطق آلوده، شما نیاز به مشورت با پزشک دارید. برحسب مقصد سفر ممکن است موارد زیر لازم باشد:

 • تجویز بعضی از واکسن ها- که باید چند هفته قبل از مسافرت انجام شود. مثلا در مسافرت به آفریقا یا آمریکای جنوبی، تجویز واکسن برای تب زرد ضروری است.
 • اجتناب از مصرف آب از شیر آب، یخ یا غذاهایی که ممکن است حاوی آلودگی میکروبی باشند. مصرف غذاهای آلوده میتواند باعث اسهال، تهوع و استفراغ شود.
 • استفاده از آب سالم برای اطمینان از عدم وجود آلودگی میکروبی- به این منظور شما میتوانید یا آب را به مدت 3 دقیقه بجوشانید و بعد از خنک شدن از آن استفاده کنید یا در هر 2 لیتر آب، 2 قطره از محلول های پاک کننده 5% اضافه کنید و بعد از 30 دقیقه آن را بنوشید.
 • پیشگیری از گزش حشرات- استفاده از حشره کش های حاوی دت یا پیکاریدین و استفاده از لباس هایی با آستین و ساق برای حفاظت از گزش حشرات. همچنین به دقت مراقب حشرات موجود در محل زندگی خود بوده و در صورت رویت آنها را از بین ببرید. حشرات آلوده میتوانند با گزش، شما را به این میکروب ها آلوده میکنند.
 • استفاده از بعضی داروها به صورت پیشگیرانه برای برخی عفونت ها مثل مالاریا
 • استفاده دائم از کفش برای حفاظت کامل از پا- به خصوص در مناطقی با بهداشت پایین با آلودگی به فضولات انسانی یا حیوانی. در صورت وجود زخم های کوچک در پا، آلودگی با این فضولات ممکن است باعث انتقال عفونت ها از طریق پوست بشود.

اگر من بیمار هستم و قصد مسافرت دارم، چه باید بکنم؟

اگر شما دچار مشکلات طبی مثل دیابت یا نارسایی قلبی هستید، بهتر است قبل از برنامه ریزی برای مسافرت با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از افراد با مشکلات طبی قادر به مسافرت بدون بروز مشکل خاص هستند. البته نکته اساسی برنامه ریزی پیشگیرانه برای مشکلات احتمالی و اطمینان از دسترسی به کلیه داروها و حمایت های پزشکی در مقصد سفر میباشد. شما باید لیستی از کلیه داروهای مورد استفاده خود، به همراه مقادیر و نحوه استفاده از آن را در دسترس داشته باشید.

در ادامه بعضی مثال ها درباره نیاز بیماران به دارو و خدمات پزشکی توضیح داده میشود:

 • بیماران با دیابت نیاز به قرص، انسولین و احتمالا سرنگ به مقدار کافی دارند. همچنین باید یک گزارش پزشکی حاوی توضیحات بیماری زمینه ای و نحوه درمان خود داشته باشند. برای مطالعه بیشتر به مطلب "استفاده از انسولین" مراجعه کنید.
 • بیماران با مشکلات قلبی و ریوی ممکن است نیاز به اکسیژن اضافی در سفر هوایی داشته باشند. این مساله به علت کاهش فشار هوا در ارتفاع بالا و در نتیجه کاهش غلظت اکسیژن خون است که ممکن است باعث بروز مشکلاتی به خصوص در این بیماران بشود. در برخی خطوط هوایی، قبل از پرواز با شناسایی این بیماران تمهیدات لازم برای آنها سنجیده میشود.
 • در بعضی بیماران با خطر بروز لخته در وریدهای اندامی، ممکن است نیاز به حرکت در طول پروازهای طولانی داشته باشند. همچنین در این افراد ممکن است استفاده از جوراب های واریس خاص برای بهبود جریان خون در پا ضروری باشد.

اگر من باردار باشم و قصد مسافرت داشته باشم، چه باید بکنم؟

مسافرت برای بیشتر زنان باردار بی خطر است. اما زنان باردار با برخی مشکلات طبی مثل فشار خون بالا، بهتر است از مسافرت های هوایی پرهیز کنند.  در حال حاضر خطری برای جنین زنان باردار از نظر مسافرت های هوایی شناخته نشده است.

زنان باردار طی مسافرت های هوایی طولانی باید پای خود را از زانو به صورت مکرر خم و راست کنند. همچنین در زمانهایی از سفر که خطری وجود ندارد، برای پیشگیری از بروز لخته عروقی باید در هواپیما راه بروند.

برخی از داروها و واکسن های ضروری برای مسافران، برای زنان باردار ایمن نیست. اگر شما قصد سفر به مناطق آلوده را دارید، باید قبل از مسافرت با پزشک خود مشورت کنید. توصیه بیشتر کارشناسان در این شرایط موارد زیر است:

 • زنان باردار باید از مسافرت به نواحی آلوده به مالاریا اجتناب کنند.
 • زنان باردار یا زنان با قصد باردار شدن، باید از مسافرت به نواحی آلوده به ویروس زیکا اجتناب کنند.

برای مطالعه بیشتر به مطلب "واکسیناسیون در بارداری" مراجعه کنید.

من چه اطلاعات دیگری قبل از مسافرت باید بدانم؟

قبل از مسافرت توجه به موارد زیر لازم است:

 • در مسافرت به مناطق آفتابی، همراه داشتن آفتاب گیر، کرم های و لباس های ضد آفتاب ضروری است. تماس بیش از حد با نور خورشید میتواند منجر به آفتاب سوختگی و سرطان پوست شود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "آفتاب سوختگی" مراجعه کنید.
 • قبل از سفر به ارتفاعات در مورد تبعات زندگی در ارتفاعات برای خود از پزشک سوال بپرسید.
 • در کشورهایی با ترافیک بالای حمل و نقل شهری، یادگیری کامل قوانین مربوط به عبور و مرور آن کشور، قبل از رفت و آمد و رانندگی ضرورت دارد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط