posts-17

بهترین درمان دردهای مربوط به سرطان چیست؟

کنترل درد در سرطان

علل ایجاد درد در سرطان چیست؟

در افراد مبتلا به سرطان ممکن است درد ناشی از سرطان یا درمانهای سرطان ایجاد شود. البته ممکن است درد به علتی بدون ارتباط به سرطان نیز ایجاد شود.

آیا من میتوانم برای کاهش علائم خود کاری کنم؟

بله، در ابتدا بهتر است از انجام کارهایی که درد شما را بیشتر میکند، اجتناب کنید. شما میتوانید با برخی اقدامات مثل ورزشهای آرامبخش، احساس بهتری داشته باشید.

اگر شما درد دارید، مساله مهم بررسی علت درد و یادگیری نحوه کنترل آن است. باید درد خود را به خوبی توصیف کنید. به این منظور میتوانید برای شدت درد امتیازی از 1 تا 10 را درنظر بگیرید. 1 به معنی عدم وجود درد و 10 به معنی درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل است. پزشک میتواند اطلاعات لازم را در مورد دردهای احتمالی به شما آموزش دهد. باید لیستی از داروهای کنترل کننده درد به همراه میزان و مدت تاثیر آنها روی درد خود داشته باشید.

من کی باید به پزشک مراجعه کنم؟

شما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • هرگونه تغییر در شدت درد
 • بروز درد های جدید
 • دردی که علی رغم استفاده از مسکن بهبود نمی یابد.

چه داروهایی تاثیر بهتری برای کنترل درد در سرطان دارند؟

پزشکان معمولا از داروهایی به نام اپیوئید برای درمان دردهای مربوط به سرطان استفاده میکنند. این داروها به نام مخدر نیز شناخته میشوند. بعضی از این داروها شامل مورفین، اکسی کودون و فنتانیل هستند. اپیوئیدها اثرات متفاوتی دارند:

 • شروع اثر کند و مدت اثر طولانی- برای کنترل دردهای مداوم، که معمولا در شکل قرص یا چسب پوستی هستند.
 • شروع اثر سریع و مدت اثر کوتاه- برای کنترل دردهای شدید و ناگهانی، که معمولا در اشکال قرص، شربت، زیر زبانی، تزریقی یا اسپری موجود هستند.

پزشک معمولا برای کنترل درد در زمینه سرطان از هر 2 دسته داروهای مخدر استفاده میکند. بیشتر بیماران با استفاده از داروهای طولانی اثر به صورت روزانه از بروز درد جلوگیری میکنند. همچنین در صورت بروز درد، میتوانند از داروهای کوتاه و سریع اثر به صورت دوره ای استفاده  کنند.

بر اساس علائم و شرایط طبی شما، پزشک ممکن است از داروهای دیگری نیز برای کنترل درد شما استفاده کند. بیشتر افراد از این داروها به عنوان درمانهای کمکی به همراه اپیوئیدها استفاده میکنند. این داروها شامل:

 • استامینوفن
 • "ان سید"- که به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی موسوم هستند شامل ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و ایندومتاسین. برای مطالعه بیشتر به مطلب "داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی" مراجعه کنید.
 • استروئید- مثل دگزامتازون یا پردنیزولون. این داروها متفاوت با داروهایی هستند که ورزشکاران به صورت غیر قانونی برای رشد عضلات از آنها استفاده میکنند.
 • داروهای ضد افسردگی. برای مطالعه بیشتر به مطلب "افسردگی" مراجعه کنید.

من چه اطلاعات دیگری درباره داروهای مسکن باید داشته باشم؟

شما درباره این داروها باید بدانید:

 • لازم است به صورت منظم از داروهای طولانی اثر خود استفاده کنید، حتی اگر درد نداشته باشید. هدف اصلی درمان، مهار درد شما به صورت دائم و نه کنترل درد هنگام بروز است. عدم وجود درد شما به معنی عملکرد درست داروهای شما است.
 • در مورد عدم تاثیر کافی داروهای مسکن خود به پزشک اطلاع دهید. در این شرایط ممکن است پزشک مقدار، نحوه استفاده یا نوع داروهای شما را تغییر دهد.
 • اپیوئیدها میتوانند باعث برخی عوارض جانبی شوند که شامل یبوست، خواب آلودگی و تهوع است. عوارض جانبی احتمالی را به پزشک خود اطلاع دهید تا با تغییر مقدار یا نوع داروی تجویز شده در کاهش آنها به شما کمک کند.
 • مصرف طولانی اپیوئیدها میتواند خطر بعضی از عفونت ها را زیاد کند. پزشک میتواند برای کاهش خطر این عفونت ها به شما آموزش دهد.
 • نگهداری اپیوئیدها در محل های ایمن مثل کابینت قفل دار ضروری است. از دسترسی کودکان، نوجوانان و سایرین به این داروها جلوگیری کنید.
 • شما به این داروها اعتیاد پیدا نمیکنید. بسیاری از افراد نیازمند به مقادیر زیاد این داروها، نگران اعتیاد به این ترکیبات مخدر هستند. علت افزایش نیاز به داروهای مخدر، عادت یا تولرانس سلولهای بدن به این داروها است و این معادل اعتیاد به این داروها نیست.

آیا درمانهای دیگری برای کاهش درد برای من وجود دارند؟

بله، اگر داروهای تجویز شده به اندازه کافی در کنترل درد شما موثر نیست، با پزشک خود درباره درمانهای احتمالی دیگر صحبت کنید. پزشک  میتواند برخی اقدامات مثل تزریق دارو به ناحیه دردناک یا بلوک کردن عصب منتقل کننده حس درد را در این شرایط برای شما توصیه کند.

پزشک همچنین ممکن است به شما توصیه کند با فیزیوتراپ یا روانشناس مشورت کنید. در ضمن استفاده کمکی از برخی طب های جایگزین مثل طب سوزنی یا ماساﮊ ممکن است در برخی افراد کمک کننده باشند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط