posts-17

آیا تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی قابل پیشگیری است؟

تهوع و استفراغ ناشی از درمانهای سرطان

 

چرا طی درمان سرطان، تهوع و استفراغ  ایجاد میشود؟

تهوع به معنی احساس استفراغ کردن و استفراغ به معنی برگشت محتویات معده با فشار به خارج از بدن است. تهوع و استفراغ جز شایع ترین عوارض درمان سرطان با دارو یا شیمی درمانی است. شیمی درمانی اصطلاحی پزشکی برای داروهایی است که برای کشتن سلول های سرطانی در درمان سرطان استفاده میشود.

همه افراد تحت شیمی درمانی ممکن است دچار تهوع و استفراغ نشوند. پزشک میتواند در مورد احتمال بروز، زمان و شدت علائم طی درمان به شما توضیح دهد. تهوع و استفراغ به دنبال شیمی درمانی معمولا بعد از 1 تا 2 روز بهبود می یابد ولی در برخی افراد ممکن است تا 4 روز بعد از شیمی درمانی ادامه یابد. این مساله بستگی به نوع و مقدار داروهای تجویز شده و نحوه درمان دارد.

به دنبال بعضی دیگر از درمانهای سرطان مثل رادیوتراپی هم ممکن است تهوع و استفراغ ایجاد شود. البته این علامت در همه افراد تحت رادیوتراپی ایجاد نمیشود و بستگی به محل و شدت اشعه تجویز شده حین رادیوتراپی و وجود شیمی درمانی همراه با آن دارد.

آیا تهوع و استفراغ به دنبال درمان سرطان قابل پیشگیری است؟

بله، اگر احتمال بروز تهوع و استفراغ در رﮊیم درمانی شما زیاد باشد، پزشک میتواند با تجویز بعضی از داروها قبل از شیمی درمانی، احتمال ایجاد این علائم را کاهش دهد. این داروها میتوانند بروز تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی را کاهش دهند. به این منظور داروهای مختلف در اشکال متفاوتی مثل قرص، شربت، چسب پوستی یا آمپول وجود دارند. ممکن است برای شما 1 یا بیش از 1 دارو تجویز شود.

در افرادی که چند روز بعد از شیمی درمانی دچار تهوع و استفراغ میشوند، ممکن است این داروها برای 2 تا 4 روز جهت استفاده در منزل تجویز شوند.

در صورت بروز تهوع و استفراغ بعد از رادیوتراپی، پزشک ممکن است برای شما برخی داروها را روز قبل از درمان تجویز کند.

من چه کاری برای کاهش تهوع و استفراغ میتوانم انجام دهم؟

برای کاهش علائم شما میتوانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • استفاده دقیق از داروهای تجویز شده توسط پزشک، حتی اگر احساس تهوع نداشته باشید. بهترین راه کنترل این علائم، پیشگیری از بروز آنها است.
 • اطمینان از مصرف کافی مایعات برای جلوگیری از کاهش مایعات بدن یا دهیدراسیون- این مساله میتواند باعث پررنگ شدن ادرار، احساس تشنگی، خستگی، سرگیجه، بیقراری و افت فشار شود.
 • آموزش نحوه مصرف غذا قبل از درمان- برخی افراد با مصرف مقادیر کم غذا قبل از درمان، علائم کمتری خواهند داشت. همچنین بعضی دیگر ممکن است با مصرف نکردن غذا قبل از درمان احساس بهتری داشته باشند.
 • اگر شما احساس تهوع دارید، بهتر است از مصرف غذاهای تند، چرب یا سنگین اجتناب کنید. در عوض میتوانید از غذاهای سبک مثل برنج، شیرینی یا نان تست شده استفاده کنید. سایر خوراکیهای مناسب در این شرایط عبارتند از سوپ گوشت، چایی، موز، مرغ پخته شده، ماست، سوپ جو، آب نبات و پاستا.
 • قبل از شروع به خوردن یا آشامیدن، حداقل 1 ساعت بعد از درمان و صبر کنید.
 • خوردن یا نوشیدن به آرامی
 • کاهش اضطراب تا حد امکان با فعالیتهای آرامبخش مثل یوگا
 • از مصرف غذاهایی که میلی به مصرف آنها ندارید یا ممکن است حال شما را بد کنند، اجتناب کنید.
 • مصرف دارچین یا ترکیبات حاوی آن ممکن است در کاهش علائم بعضی از افراد موثر باشد.
 • مشورت با پزشک درباره طب سوزنی که ممکن است در برخی افراد در کنترل علائم موثر باشد.
 • بعضی افراد ممکن است تجربه مثبتی از مصرف برخی ترکیبات مثل ماری جوانا یا حشیش در کنترل علائم خود داشته باشند ولی با توجه به داروهای موثر جدید در کنترل تهوع و استفراغ و عدم اثبات کارایی این مواد در بررسی های علمی، پزشکان مصرف این ترکیبات را توصیه نمیکنند.

من کی باید به پزشک مراجعه کنم؟

شما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تهوع و استفراغ مکرر منجر به عدم امکان مصرف غذا
 • استفراغ و دفع داروهای تجویز شده برای شما جهت پیشگیری از علائم ذکر شده
 • بروز علائم کاهش مایعات بدن یا دهیدراسیون

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط