posts-17

تنگی نفس در افراد سیگاری چه علتی دارد؟

بیماری انسدادی مزمن ریوی

 

بیماری انسدادی مزمن ریوی چیست؟

بیماری انسدادی مزمن ریه یا به اصطلاح پزشکی "سی او‌ پی دی" یک بیماری ریوی است که باعث تنگی نفس میشود. در افراد مبتلا به  "سی او‌ پی دی"، راه های هوایی تنگ شده و آسیب میبینند.دستگاه تنفس

"سی او‌ پی دی" میتواند یک بیماری جدی باشد. این بیماری قابل درمان نیست و غالبا در گذر زمان پیشرفت میکند، البته درمان هایی برای کاهش علائم و کند کردن سیر بیماری وجود دارند.

"سی او‌ پی دی" شامل 2 گروه بیماری برونشیت مزمن و آمفیزم می باشد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "برونشیت مزمن" مراجعه کنید.

چرا من به بیماری انسدادی مزمن ریوی مبتلا شده ام؟

شایع ترین علت ابتلا به این بیماری، کشیدن سیگار است. سیگار کشیدن میتواند با آسیب ریه ها باعث "سی او‌ پی دی" بشود. همچنین ممکن است "سی او‌ پی دی" در اثر استنشاق بخارات و گاز های سمی به مدت طولانی ایجاد شود. در موارد نادر، این مشکل می تواند در زمینه یک اختلال ژنتیکی به نام کمبود آنتی تیریپسین ایجاد شود.

علایم بیماری انسدادی مزمن ریه چیست؟

این بیماری در سیر ابتدایی خود ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. با پیشرفت بیماری علایم زیر بروز میکنند:

 • تنگی نفس خصوصا هنگام فعالیت
 • خس خس سینه، صدای شبیه سوت یا ناله است که حین تنفس شنیده میشود.
 • سرفه خلط دار

همچنین در این بیماران خطر ابتلا به موارد زیر بیشتر میشود:

 • عفونت ها مثل پنومونی، برای مطالعه بیشتر به مطلب "پنومونی در بالغین" مراجعه کنید.
 • سرطان ریه
 • مشکلات قلبی

آیا آزمایشی برای تشخیص "سی او‌ پی دی" وجود دارد؟

بله، پزشک میتواند با بررسی اسپیرومتری، تشخیص "سی او‌ پی دی" را برای شما قطعی کند. در حین اسپیرومتری شما بعد از یک دم عمیق، با نهایت سرعت و قدرتی که میتوانید درون یک لوله بازدم میکنید. دستگاهی که به لوله متصل است میتواند حجم و سرعت هوای خارج شده را اندازه گیری کند.

اگر نتایج اسپیرومتری طبیعی نباشد، چند دقیقه بعد از استنشاق یک داروی گشاد کننده راه های هوایی، مجددا اسپیرومتری را تکرار میکنید تا بررسی شود که آیا نتیجه تست شما بهتر میشود یا نه. عدم پاسخ به استنشاق این دارو، نشان دهنده وجود بیماری انسدادی مزمن ریوی است. در حالیکه در بیماری آسم غالبا پس از دریافت داروی استنشاقی، نتایج اسپیرومتری بهبود می یابد. اسپیرومتری

آیا من به بررسی های دیگری نیاز دارم؟

پزشک ممکن است تست های دیگری نیز برای شما درخواست کند. این اقدامات برای بررسی سایر بیماریهایی است که میتوانند علائمی شبیه "سی او‌ پی دی" را ایجاد کنند. همچنین این بررسی ها میتوانند برخی عوارض ناشی از "سی او‌ پی دی" را نیز نشان دهند. این بررسی ها شامل موارد زیر هستند:

 • تست خون- برای بررسی اختلال ژنتیکی تحت عنوان "کمبود آنتی تیریپسین"
 • عکس قفسه سینه با اشعه ایکس
 • بررسی اسید و باز خون
 • نوار قلب یا "ای سی جی"- برای بررسی فعالیت الکتریکی قلب، برای مطالعه بیشتر به مطلب "الکتروکاردیوگرام و تست استرس" مراجعه کنید.
 • یک سی تی اسکن با اشعه کم- این روش برای کشف سرطان ریه به کار میرود. پزشک ممکن است بر حسب سن، میزان مصرف سیگار و سایر علائم شما، به منظور غربالگری سرطان ریه برای شما سی تی اسکن با اشعه کم از قفسه سینه درخواست کند. از جمله علائم نگران کننده برای سرطان ریه در افراد سیگاری کاهش وزن پیشرونده و خلط خونی است.

آیا من میتوانم برای کاهش علائم خودم، اقدامی انجام دهم؟

بله، 2 اقدام مهمی که شما باید انجام دهید، عبارتند از:

 • ترک سیگار، اگر شما سیگار میکشید. این مهم ترین کاری است که میتوانید برای کند کردن سیر بیماری خود انجام دهید. بدون توجه به مدت و شدت مصرف سیگار در گذشته، ترک سیگار میتواند باعث کاهش سیر بیماری و کاهش علائم شما بشود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "ترک سیگار" مراجعه کنید.
 • دریافت واکسن آنفولانزا  پاییز هر سال و واکسن پنومونی حداقل برای یک مرتبه. با توجه به وخامت حال شما به دنبال عفونت هایی نظیر آنفولانزا و پنومونی، پیشگیری از آنها برای شما اهمیت حیاتی دارد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "واکسن آنفولانزا" مراجعه کنید.

بیماری انسدادی مزمن ریه چگونه درمان میشود؟

چند گروه  درمان برای "سی او‌ پی دی"  وجود دارند:

 • داروها- داروهای فراوانی برای درمان "سی او‌ پی دی" وجود دارند .بسیاری از افراد از داروهای استنشاقی برای درمان استفاده میکنند. این داروها به باز شدن راه های هوایی و کاهش تورم در آنها کمک میکنند. بسیاری از بیماران ممکن است، به صورت همزمان به بیش از یک داروی استنشاقی نیاز داشته باشند. همچنین معمولا شما طی حملات بیماری، نیاز به داروهای خوراکی استروییدی خواهید داشت. برای مطالعه بیشتر به مطلب "استفاده از اسپری استنشاقی در بالغین" مراجعه کنید.
 • اکسیژن- اگر بیماری شما وخیم تر شود، ممکن است نیاز به اکسیژن داشته باشید. پزشک میتواند با بررسی میزان اکسیژن خون شما، در صورت لزوم برای شما اکسیژن کمکی تجویز کند.
 • بازتوانی ریوی- در بازتوانی ریوی، شما با روش های جدید یاد میگیرید علایم خود را کاهش دهید. شما با برخی تمرین های  نفس کشیدن، میتوانید علایم خود را بهبود دهید. حتی اگر شما برنامه بازتوانی ریوی را اجرا نمیکنید، فعالیت های ورزشی میتوانند به شما در بهبود حجم های ریوی و نفس کشیدن کمک کنند.
 • جراحی- در برخی شرایط، بیماران مبتلا به آمفیزم شدید در یک ناحیه از ریه، نیازمند جراحی هستند.  طی این جراحی اکثر بخش های آسیب دیده ریه خارج میشود. این نوع جراحی میتواند باعث کاهش علایم فرد مبتلا شود ولی این روش همواره موثر نیست.
 • دریچه های درون نایژه - همچنین در شرایط نادر، ممکن است پزشکان از دریچه های درون نایژه در راه های هوایی آسیب دیده استفاده کنند. این روش به قسمتهای سالم ریه کمک میکند که عملکرد بهتری داشته باشند. کارگذاری دریچه ها از طریق لوله ای نازک مجهز به دوربین به نام برونکوسکوپ صورت میگیرد که از گلو به سمت نای و سپس نایژه  ها حرکت میکند.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط