posts-17

آیا سیگار کشیدن در بارداری مجاز است؟

سیگار کشیدن در بارداری

سیگار کشیدن چگونه میتواند روی بارداری من اثر بگذارد؟

سیگار کشیدن در زمان بارداری شما میتواند منجر به عوارض مضر و جدی برای شما و فرزند شما بشود. زنان سیگاری در دوره بارداری بیشتر از زنان باردار غیر سیگاری دچار مشکلات زیر میشوند:

 • زایمان زودرس- زایمان زودرس به معنی ختم بارداری قبل از 37 هفتگی یا حداقل 3 هفته زودتر از تاریخ حدودی زایمان است. بارداری طبیعی حدودا 40 هفته از زمان آخرین خونریزی قاعدگی طول میکشد. نارس بودن جنین به علت زایمان زودرس، میتواند باعث مشکلات جدی برای نوزاد شما بشود.
 • مشکلات مربوط به جفت- مثل جفت سر راهی یا جدا شدن زودرس جفت. جفت سر راهی وقتی ایجاد میشود که جفت روی دهانه رحم را میپوشاند. جدا شدن زودرس جفت وقتی ایجاد میشود که جفت از دیواره رحم مادر قبل از زمان زایمان جدا بشود. هر دوی این مشکلات با ایجاد خونریزی جدی میتوانند برای سلامت مادر و جنین خطرناک باشند.
 • سقط- سقط به ختم بارداری قبل از هفته 20 بارداری گفته میشود.
 • مرگ جنین- که به مرگ جنین قبل از تولد و بعد از هفته 20 بارداری گفته میشود.

سیگار کشیدن چگونه میتواند روی کودک من تاثیر بگذارد؟

کودکانی که مادر آنها در زمان بارداری سیگار میکشند، نسبت به سایر کودکان بیشتر دچار مشکلات زیر میشوند:

 • نارس بودن یا وزن کم هنگام تولد- این کودکان معمولا دچار اختلال در غذا خوردن، خوابیدن، تنفس، بینایی و شنوایی هستند.
 • سندرم مرگ ناگهانی بدون علت مشخص قبل از 1 سالگی سیگار کشیدن

تاثیر سیگارهای الکترونیکی روی بارداری چیست؟

کارشناسان توصیه به عدم مصرف سیگارهای الکترونیکی مثل سیگارهای عادی در زمان بارداری میکنند. درکشیدن سیگار الکترونیکی یا "ویپینگ" با استنشاق نیکوتین مثل سیگار کشیدن عادی، احتمال بروز عوارض خطرناک در جنین بیشتر می شود.

استفاده از ماری جوانا در بارداری چگونه است؟

استفاده از ماری جوانا در برخی کشورها قانونی است. پزشکان به علت برخی عوارض ماری جوانا روی جنین، توصیه به عدم استفاده از این ماده در دوران باردای میکنند.

چه درمانهایی میتوانند به ترک سیگار در دوران بارداری به من کمک کنند؟

پزشک میتواند در نشان دادن بهترین روش ترک سیگار در بارداری به شما کمک کند. همچنین شما میتوانید با راهنمایی مشاور به صورت خصوصی یا در همراهی با بعضی گروه های حمایتی، احتمال موفقیت خود در ترک سیگار را افزایش دهید. مراحل ترک سیگار عبارتند از:

 • تعیین زمان برای ترک
 • اطلاع به اعضای خانواده، دوستان و آشنایان درباره تصمیم گیری برای ترک
 • برنامه ریزی پیشگیرانه برای زمانهای بروز مشکل به دنبال ترک سیگار
 • برداشتن کلیه سیگارهای موجود از خانه، ماشین و محل کار
 • مشورت از پزشک برای کمک برای ترک

در زمان بارداری هر چه زودتر سیگار را ترک کنید، بهتر است. اطفال در معرض دود سیگار که به آن سیگاری دست دوم نیز گفته میشود، نسبت به سایر اطفال بیشتر دچار سرما خوردگی و عفونت های گوش میشوند. ترک سیگار همچنین خطر سرطان و مشکلات قلبی را در شما کمتر میکند. در ضمن با ترک سیگار الگوی خوبی برای کودک خود برای سیگار نکشیدن در آینده خواهید بود. برای مطالعه بیشتر به مطلب "خطرات دود سیگار در کودکان" مراجعه کنید.ترک سیگار

آیا من میتوانم در زمان بارداری برای کمک به ترک، از دارو استفاده کنم؟

بله، اگر شما در ترک سیگار در زمان بارداری موفق نبوده اید، میتوانید از دارو استفاده کنید. بهتر است از پزشک خود در مورد داروهای کم خطرتر در زمان بارداری سوال بپرسید. داروهایی که برای ترک سیگار ممکن است برای شما تجویز شوند، عبارتند از:

 • درمانهای جایگزین نیکوتین- شامل چسب نیکوتین، آب نبات نیکوتین و آدامس نیکوتین که بدون نسخه در دسترس هستند و اسپری نیکوتین و استنشاق گر نیکوتین که با نسخه پزشک قابل تهیه میباشند.
 • بوپروپیون- این دارو میتواند تمایل به سیگار را در شما کاهش دهد.

برای مطالعه بیشتر به مطلب "ترک سیگار" مراجعه کنید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط