posts-17

روماتیسم مفصلی چیست؟

آرتریت روماتوئید

 

آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی بیماری است که منجر به درد، تورم و خشکی مفاصل می شود. این بیماری یکی از انواع آرتریت یا التهاب مفاصل می باشد. علت این بیماری هنوز به درستی شناخته نشده است ولی به نظر می رسد فعال شدن سیستم ایمنی بدن ضد مفاصل منجر به این مشکل می شود.

من چطور می توانم بگویم دچار آرتریت روماتوئید یا سایر انواع آرتریت شده ام؟

شما نمیتوانید ولی پزشک می تواند با شرح حال و معاینه پزشکی این مساله را تشخیص دهد. البته یک سری سرنخ برای تشخیص این بیماری وجود دارد. برای مثال معمولاً این بیماری از مفاصل کوچک در انگشتان دست و پا و به صورت قرینه و همزمان در سمت راست و چپ شروع می شود. برای مطالعه بیشتر به مطالب "درد دست" و "درد زانو" مراجعه کنید.

آرتریت روماتوئید

وقتی این بیماری پیشرفت می کند، چه اتفاقی می افتد؟

علی رغم اینکه این بیماری معمولاً از مفاصل کوچک دست و پا شروع می شود، آرتریت روماتوئید می تواند سایر مفاصل را نیز درگیر کند. همچنین ممکن است سایر اعضا از جمله قلب، ریه و چشم ها نیز دچار مشکلاتی شوند. پزشکان بر اساس شرح حال و معاینه می توانند محل و شدت درگیری را تشخیص دهند.

شروع درمان آرتریت روماتوئید

اگر پزشکان این بیماری را تشخیص دهند، قبل از پیشرفت بیماری، درمان را شروع می کنند. شروع زودرس درمان می تواند از پیشرفت بیماری و آسیب سایر اعضا جلوگیری کند.

درمان آرتریت روماتوئید چیست؟

درمانهای زیادی برای آرتریت روماتوئید وجود دارد که نوع درمان مناسب شما بر اساس معیارهای زیر تعیین می شود:

  • علائم شما چقدر شدید است؟
  • چه تعدادی از مفاصل شما درگیر است؟
  • چه تغییری در سیر بیماری شما در طول زمان اتفاق می افتد؟
  • چه عوارضی ناشی از داروهای مورد استفاده برای شما ایجاد شده؟
  • نتایج آزمایشات و تصویر برداری شما چگونه است؟

در مجموع  انتخاب های درمانی شامل موارد زیر است:

  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که به عنوان "ان سید" شناخته می شوند.
  • داروهای ضد التهابی استروئیدی
  • داروهای تعدیل کننده بیماری که به عنوان "دمارد" شناخته می شوند.

همچنین در صورت تداوم درد شدید مفاصل بدون پاسخ به درمانهای بالا، ممکن است داروهای اپیوئیدی تجویز شوند.

آیا من میتوانم برای بهتر شدنم کاری انجام دهم؟

بله، بسیار مهم است که شما فعال بمانید. ممکن است فعالیت به علت درد سخت باشد ولی بی تحرکی باعث ضعیف شدن عضلات و خشکی بیشتر مفصل می شود. ورزش درمانی با نظر پزشک و تحت حمایت فیزیوتراپ، می تواند به شما یاد دهد، علی رغم التهاب مفاصل، چه فعالیتهایی را می توانید انجام دهید.

استفاده از رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. با توجه به احتمال بیشتر مشکلات قلبی در این بیماران، پرهیز از غذاهای سرشار از چربی و قند و مصرف فراوان میوه و سبزیجات می تواند کمک کننده باشد. برای مطالعه بیشتر به مطلب "رﮊیم غذایی و سلامت" مراجعه کنید.

آیا من می توانم باردار شوم؟

در صورت تمایل به بارداری، شما باید با کادر پزشکی خود مشورت کنید. علی رغم اینکه سیر بیماری ممکن است در بارداری تغییر کند، مصرف برخی داروها با توجه به خطراتی که برای جنین دارد، توصیه نمی شود. بنابراین در مورد زمان مناسب برای بارداری و نحوه ادامه درمان طی بارداری، تماس مکرر با کادر پزشکی ضرورت دارد.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط