posts-17

آیا پزشکی به صورت دورکاری ممکن است؟

لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی

 

دکتر مرتضی غوغایی، متخصص داخلی، در مورد لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی میگوید:

بحران همه گیری بیماری کرونای 2019 در ایران، اهمیت و کارایی فضای مجازی را در حوزه های مختلف ثابت کرد. در این دوره بسیاری از فعالان حوزه مجازی مثل فروشگاه های اینترنتی با اثبات هویت خود از قبل، با قدرت بیشتری به کار خود ادامه دادند. همچنین بعضی از اصناف که تجربه کمی در این زمینه داشتند مثل آموزش مجازی، برای جا نماندن از رقابت، مجبور به شروع فعالیت یا گسترش آن در این حوزه شدند. با توجه به تغییرات فرهنگ جامعه تحت تاثیر پیشرفت علوم ارتباطی و گسترش شبکه های مجازی و احتمال تکرار غیر قابل اجتناب بحران های جهان شمول، ضرورت توسعه این فعالیت در صنوف مختلف ضروری به نظر میرسد.

یکی از مشاغلی که به ویژه فعالیت در این حوزه را در این دوره بیشتر کرده است، طبابت است. من، دکتر مرتضی غوغایی متخصص داخلی، سعی میکنم در این مطلب به مزایا و معایب پزشکی به صورت مجازی و باید و نبایدهای آن بپردازم.

در چند سال گذشته برخی اپلیکیشن های نوبت دهی اینترنتی یا مشاوره های آنلاین پزشکی در بازار فعالیت داشته اند که به جز در برخی موارد، اقبال زیادی از طرف پزشکان و بیماران به آنها نشان داده نشده است. همچنین زیرساخت های ضعیف در حوزه اینترنت به ویژه از نظر سرعت و امنیت، تعدد شرکتهای بیمه با قوانین متفاوت مالی، مشکلات مالی در تامین بیمارستانها و کادر درمان، عدم رشد قابل قبول تعرفه های پزشکی و برخی اقدامات سلیقه ای در مدیریت درمان منجر شده پروﮊه هایی مثل پرونده و نسخه الکترونیک و هوشمندسازی مراکز درمانی علی رغم گذشت سالها از شروع، پیشرفت قابل قبولی نداشته باشند.

البته با توجه به ضرورت و جبر این بحران، در ماه های گذشته اقبال عمومی و پزشکان به فضای مجازی بیشتر شده و فعالیت در این حوزه به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. اقدامی که البته شاید لازم بود از مدتها پیش با سرعت بیشتری شروع شود. اما آیا ویزیت بیمار به صورت مجازی ممکن است:

  • در ویزیت مجازی امکان معاینه بیمار وجود ندارد، بنابراین امکان بررسی بسیاری از تشخیص ها مخصوصا در بعضی رشته های پزشکی که به شدت وابسته به معاینه بیمار توسط پزشک هستند، از بین میرود.
  • ارتباط با بیمار به جز در موارد تماس تصویری به طور کامل برقرار نمیشود و ممکن است اخذ شرح حال از بیمار مختل شود.
  • بررسی مسائل اورﮊانس در این شرایط کاملا غیر ممکن است.
  • امکان درخواست پاراکلینیک شامل آزمایش و تصویربرداری به طور مستقیم توسط پزشک مشاور و به صورت مجازی در زیر ساخت های فعلی ایران وجود نداشته و منجر به ارجاع بیمار به یک مرکز درمانی میشود.
  • امکان تجویز دارو به طور مستقیم توسط پزشک مشاور به صورت مجازی به جز در برخی از مراکز تامین اجتماعی وجود ندارد و مجددا باعث ارجاع بیمار به یک مرکز درمانی میشود.

بنابراین عدم امکان بررسی دقیق بیمار و لزوم ارجاع او برای اقدامات تشخیصی و درمانی، اساس و کارایی آنلاین بودن این ویزیت را کاملا زیر سوال میبرد. ضمن اینکه یکی از فاکتورهای مهم منجر به تشخیص، درمان و پیگیری درست بیمار، احساس اعتماد بین بیمار و پزشک است که در شرایط مجازی به خوبی شکل نمیگیرد.

البته پیگیری و حل مشکلات شبکه درمانی در حوزه تکنولوﮊی اطلاعات با حل مسائلی مثل سرعت و امنیت زیرساخت های ارتباطی، یکدست شدن قوانین سازمانهای بیمه گذار، تکمیل پروﮊه پرونده و نسخه الکترونیک با حمایت و پیگیری دولت میتواند نقش مهمی در حوزه آموزش بیمار، کاهش هزینه های شرکت های بیمه گذار و بیمار و در نتیجه اصلاح روند درمان داشته باشد.

اما در مجموع به نظر میرسد در حرفه پزشکی هیچ وقت نمیتوان نقش ویزیت پزشک و ارتباط نزدیک با بیمار را حذف و یا حتی کم رنگ کرد.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟ (خبر)
 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 خودمراقبتی زنان باردار در شرایط کرونا (خبر)
 حفظ سلامتی در مسافرت (خبر)
 چه افرادی در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا هستند؟ (خبر)
 رمدسیویر در درمان بیماری کووید 19 (خبر)
 مشکلات مراکز جراحی در شرایط همه گیری بیماری کووید19 ناشی از ویروس کرونا (خبر)
 روزه داری (خبر)
 عوارض عصبی بیماری کووید 19 (خبر)
 اولویت های دیابت (خبر)
 پیشگیری از دیابت نوع دوم (خبر)