posts-17

آیا من در همه گیری کرونا باید از ماسک استفاده کنم؟

چرا استفاده از ماسك در شرايط فعلي ضروري است؟

 

ماسک چیست؟

ماسک به عنوان یک پوشش مکانیکی برای جلوگیری از رسیدن ذرات مضر شیمیایی یا عفونی به دهان و بینی مورد استفاده قرار میگیرد. البته هیچ ماسکی منجر به حفاظت کامل از عوامل آسیب رسان نخواهد شد ولی بر اساس نوع و نحوه استفاده از ماسک، میزان این حفاظت متفاوت است.

اینجانب دکتر مرتضی غوغایی، متخصص داخلی، در مورد نحوه انتخاب و استفاده از ماسک در بحران همه گیری بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا توضیحات زیر را ضروری میدانم.

انواع ماسک

برخی انواع اصلی از ماسک های مورد استفاده در این شرایط عبارتند از:

  • ماسک پارچه ای- نوع پارچه برای انتخاب ماسک بسیار مهم است، در واقع پارچه هایی که بافت متراکم دارند، میتوانند بهتر باعث فیلتر شدن ذرات می شوند. در بین انواع پارچه، کتان و پلی استر بهترین فیلترینگ ذرات را میتوانند انجام دهند که این میزان به حدود 35 درصد میرسد. البته استفاده از ماسکهای پارچه ای چند لایه میتواند میزان این محافظت را افزایش دهد. همچنین اضافه شدن یک لایه پارچه از جنس پلی پروپیلن میتواند ضمن افزایش این حفاظت، تا زمانیکه خیس نشود با خاصیت الکترومغناطیس در دفع برخی ذرات باردار نیز کمک کننده باشد.
  • ماسک جراحی- که به نام ماسک پزشکی یا ماسک ساده صورت نیز شناخته میشود و اغلب کارکنان درمان از آن استفاده

میکنند، برای جلوگیری از خروج و پرتاب باکتری در قطرات مایع از دهان و بینی کادر درمان یا بیمار طراحی شده و به کار میروند. این ماسکها محافظت کافی در برابر استنشاق باکتریها ، ویروس ها یا ذرات معلق در هوا برای فردی که آن را پوشیده، ایجاد نمیکند.

  • ماسک تنفسی- این نوع ماسک ها بر اساس میزان پالایش ذرات معلق و با معیارهای مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا با 2 شاخص تقسیم بندی میشوند. شاخص اول نشان دهنده مقاومت الیاف ماسک در برابر روغن است. به این ترتیب که:

1.       ان- عدم مقاومت به روغن

2.       آر- مقاوم در برابر روغن

3.       پی- ضد روغن

شاخص بعدی درصد تقریبی پالایش ذرات معلق است که معمولا به 3 میزان 95، 99 و 100 درصد تقسیم میشوند. مثلا یکی از نام های آشنا برای این نوع ماسک ها، "ان 95" است که نشان دهنده یک ماسک تنفسی بدون مقاومت به روغن با قدرت پالایش حدودا 95 درصد ذرات معلق در هوا است.

در تقسیم بندی ماسکهای تنفسی با استانداردهای اروپا با شاخص "اف اف پی" ارزیابی میزان پالایش ذرات معلق انجام میشود.  "اف اف پی" 1 و 2و 3 به ترتیب معادل پالایش 80، 90 و 99 درصد ذرات معلق در هوا است.

بعضی از ماسک های تنفسی دارای سوپاپ است که این سوپاپ دریچه ای یک طرفه است که فقط هنگام بازدم باز میشود. خاصیت سوپاپ دفع بیشتر رطوبت از درون ماسک و تنفس راحت تر است ولی همین مساله ممکن است میزان حفاظت فرد را در برابر ذرات معلق کاهش دهد. در ضمن در افراد بیمار استفاده از ماسک سوپاپ دار ممنوع است چون به راحتی بازدم آلوده به ذرات عفونی را به خارج از فضای درون ماسک منتقل میکنند و میتواند باعث آلوده شدن اطرافیان فرد بیمار شود.

انتخاب ماسک مناسب

در انتخاب ماسک مناسب برای خودتان باید به 2 نکته اصلی توجه کنید:

  • دلیل استفاده از ماسک
  • میزان تناسب ماسک با صورت خود

مثلا نوع ماسک مورد استفاده در آلودگی هوا با ماسک استفاده برای آلودگی های عفونی مثل آنفولانزا یا کرونا متفاوت است. در یک روز زمستانی با وارونگی هوا، یک ماسک جراحی برعکس ماسک های تنفسی، نمیتواند محافظت زیادی برای شما در برابر ذرات معلق موجود در هوا ایجاد کند. از طرف دیگر همین ماسک جراحی در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا موجود در قطرک های تنفسی پخش شده در هوا به دنبال سرفه یا عطسه، کارایی مناسبی دارد. همچنین بهترین ماسک از نظر حفاظت، اگر برای صورت شما مناسب نباشد یا استفاده از آن برای شما سخت باشد، ممکن است کارایی آن را به شدت کاهش دهد.

نحوه استفاده از ماسک

ماسک باید به طور کامل روی صورت شما قرار گیرد یعنی از بالای بینی تا زیر چانه را بپوشاند. برای فیت کردن بهتر در برخی ماسک ها یک سیم فلزی در حاشیه فوقانی آن وجود دارد که میتوانید با شکل دادن آن با فرم پل بینی، کارایی ماسک را بیشتر و استفاده از آن را راحت تر کنید. در مردان وجود ریش یا سبیل اگر بلند باشد، با اختلال در تناسب ماسک روی صورت و ایجاد فاصله، میتواند اثر حفاظتی ماسک را در برابر عوامل آسیب رسان کاهش دهد.

همچنین مدت استفاده از ماسک دارای محدودیت است. در غالب ماسک ها استفاده مداوم بیش از 8 ساعت باعث کاهش کارایی آنها میشود. همچنین در استفاده متناوب از ماسک بهتر است مجموع دوره استفاده بیشتر از 8 ساعت نباشد. در این شرایط باید ماسک را در شرایط خشک در یک جا قرار داده تا در صورت لزوم دوباره بتوانید از آن استفاده کنید. بهتر است برای پوشیدن یا خروج ماسک فقط از بندهای ماسک استفاده کنید. در ضمن در صورت تماس دست با روی ماسک، حتما دستها را با آب و صابون بشویید یا از محلولهای حاوی الکل به عنوان ضد عفونی کننده استفاده کنید.

ماسک را به عنوان یک زباله عفونی در نظر بگیرید. تحقیقات نشانگر باقی ماندن ویروس تا چند ساعت در سطح ماسک است. بنابراین حتما آن را در یک کیسه به صورت مجزا دور انداخته و سپس دستهای خود را با آب و صابون بشویید. در ضمن برای جلوگیری از سواستفاده مجدد افراد سودجو از ماسک، بهتر است قبل از دور انداختن آن را پاره کنید که امکان استفاده مجدد از آن وجود نداشته باشد.

تاثیر ماسک در پیشگیری از بیماری

این مساله به عوامل مختلفی مثل نوع ماسک، میزان استفاده از ماسک در جمعیت و نحوه استفاده از ماسک بستگی دارد. برای مثال هرچه درصد بیشتری از افراد از ماسک با میزان حفاظت مناسب استفاده کنند، احتمال انتشار عفونت در جامعه کمتر میشود. همچنین تاثیر پیشگیری از انتشار بیماری عفونی در زدن ماسک در افراد بیمار بسیار بیشتر از زدن ماسک در افراد سالم است. البته با توجه به درصد بالای ناقلین بدون علامت در همه گیری بیماری کووید ناشی از ویروس کرونا، ضرورت استفاده همگانی از ماسک در شکستن زنجیره انتقال ویروس اهمیت پیدا میکند. در نهایت استفاده  از ماسک فقط یکی از راه های کاهش گسترش بیماری کووید است و همراهی آن با رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص شستشوی درست دستها و دستورالعمل  فاصله گذاری اجتماعی، میتواند در کاهش شیوع بیماری کووید موثر باشد. ماسک

عوارض ماسک

عوارض استفاده از ماسک محدود است، که عبارتند از:

احتمال واکنش پوستی، خارش و همچنین باقی ماندن رد ماسک روی پوست

احساس خفگی به خصوص در استفاده از ماسک های تنفسی بدون سوپاپ

اختلال در تعاملات اجتماعی به علت عدم رویت صورت و مشکل در لب خوانی که به ویژه در افراد ناشنوا میتواند مشکل ایجاد میکند.

 

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط

 لزوم، کارایی و امکان درمان به صورت مجازی (خبر)
 اقدامات موثر در کنترل همه گیری بیماری کووید 19 (خبر)
 توصیه های عمومی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های کووید و آنفولانزا (خبر)
 مشکلات روانپزشکی شایع در بین کادر درمان در بحران بیماری کووید19 (خبر)
 بیماری کووید 19 در افراد با مشکلات روماتولوژی (خبر)
 خودمراقبتی زنان باردار در شرایط کرونا (خبر)
 چه افرادی در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری کووید 19 ناشی از ویروس کرونا هستند؟ (خبر)
 رمدسیویر در درمان بیماری کووید 19 (خبر)
 نکات مربوط به ماسک زدن در کودکان در همه گیری بیماری کووید-19 (خبر)
 دیابت و عفونت (خبر)
 حفظ سلامتی در مسافرت (خبر)