posts-17

دکتر مرتضی غوغایی، متخصص داخلی، در مورد نحوه انتشار کرونا ویروس جدید می گوید:

اطلاعات فعلی ما درباره نحوه انتشار کروناویروس٢٠١٩ عمدتا بر اساس شناخت ما از ویروس کرونای قدیمی است. بیماری کووید١٩ یک بیماری جدید است که نیاز به تحقیقات بیشتری در مورد نحوه انتشار و شدت بیماری در قسمت های مختلف بدن دارد. راه های انتشار شناخته شده این بیماری عبارتند از:

  • انتشار از فرد به فرد- کروناویروس ٢٠١٩ به طور عمده از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. نحوه این انتشار در تماس های نزدیک افراد در فاصله کمتر از ١٨٠ سانتی متر یا از طریق قطرات تنفسی ایجاد شده توسط فرد بیمار حین عطسه یا سرفه است. این قطرات حاوی ویروس می توانند درون دهان یا بینی افراد مجاور بیمار قرار بگیرند یا از طریق هوای تنفس شده حین دم به ریه افراد دیگر منقل شود.
  • انتشار از طریق تماس با سطوح یا وسایل آلوده- یک راه دیگر برای انتشار بیماری، تماس سطوح یا وسایل آلوده به ویروس با دهان، بینی و احتمالا چشم سایر افراد است. علی رغم زنده ماندن زیاد ویروس تا چند روز در این سطوح، به نظر نمی رسد این راه روش اصلی انتشار بیماری باشد.

آیا ممکن است فرد بدون علامت، بیماری را منتقل کند؟

دکتر غوغایی در این مورد می گوید، بیشترین بیماری زایی یا انتقال بیماری توسط افراد علامت دار ایجاد می شود. البته ممکن است انتشار ویروس توسط افراد آلوده قبل از بروز علایم بیماری اتفاق افتد ولی این مساله قطعی نیست. سایر روشهای انتقال بیماری های عفونی مثل انتقال جنسی یا انتقال مدفوعی دهانی در حال حاضر و با شناخت فعلی، درباره کرونا ویروس جدید مطرح نمی باشد.

به نظر می رسد ویروس کرونای ٢٠١٩  به راحتی و به طور مداوم می تواند در جامعه پخش شود. این یعنی افراد بیمار در مناطق درگیر از زمان و نحوه آلوده شدن خود به ویروس اطلاعی ندارند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج