posts-17

چگونه جلوی ریزش مو گرفته میشود؟

ریزش مو یا آلوپسی

علت ریزش مو چیست؟

شایع ترین علت ریزش مو، ریزش موی مردانه یا آلوپسی آندروﮊنیک است که به طاسی مردانه در مردان و کاهش موی زنانه در زنان نیز موسوم است. این ریزش مو در مردان و زنان ظاهر متفاوتی دارد. در مردان به صورت طاسی یا کاهش مو در قسمت فوقانی و جلوی سر و در زنان به صورت نازک شدن موها در قسمت فوقانی و جلوی سر و معمولا کمتر ریزش مو دیده میشود.

ریزش مو یا آلوپسی

علت شایع دیگر ریزش مو، ریزش موی منطقه ای یا آلوپسی آره آتا نامیده میشود. در این بیماری به دنبال اختلال در سیستم ایمنی بدن، بخشی از پوست که مسوول رویش مو است، توسط سیستم ایمنی به عنوان بیگانه شناسایی شده و به آن حمله میشود. در سر این افراد ممکن است نواحی گرد کوچک یا بزرگ بدون مو ایجاد شود.

ریزش مو یا آلوپسی

علل مختلف دیگری نیز برای ریزش مو وجود دارد. بعضی بیماریهای طبی و برخی داروها میتوانند باعث ریزش مو شوند.

آیا من باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت تشدید ریزش مو یا بروز هر یک از موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

  • شما از علت ریزش موی خود اطلاعی ندارید.
  • ریزش موی شما به صورت ناگهانی شروع شده است.
  • شما درد یا خارش روی پوست سر خود دارید.
  • شما احساس ناخوشی و خستگی میکنید.

آیا من باید آزمایشی انجام دهم؟

بیشتر افراد با ریزش مو نیاز به آزمایش خاصی ندارند ولی در صورت شک پزشک به مشکلات هورمونی یا برخی بیماریهای طبی ممکن است برای شما بعضی آزمایشات خونی درخواست شود.

ریزش مو چگونه درمان میشود؟

این مساله به نوع ریزش موی شما بستگی دارد. مثلا اگر ریزش موی شما ناشی از یک مشکل طبی باشد، با درمان آن معمولا ریزش مو نیز برطرف میشود.

  • ریزش موی مردانه- داروهای مختلفی برای کاهش ریزش مو با الگوی مردانه در سر وجود دارند که عبارتند از:

1. مینوکسیدیل که بدون نسخه قابل تهیه و در مردان و زنان کاربرد دارد. این دارو در شکل محلول یا کف به صورت موضعی روی پوست سر استفاده میشود.

2. فیناستراید به صورت قرص بوده و برای تهیه نیاز به نسخه پزشک دارد. این دارو در مردان و در زنان بعد از یائسگی قابل تجویز است.

3. اسپیرونولاکتون ممکن است در برخی زنان بدون نتایج مناسب از مینوکسیدیل تجویز شود. این دارو به صورت قرص بوده و نیاز به نسخه پزشک برای تهیه دارد. استفاده از این دارو در زمان بارداری ممنوع است.

  • ریزش موی منطقه ای- داروهایی که ممکن است باعث توقف ریزش موی منطقه ای شوند، عبارتند از:

1. استروئیدها به صورت تزریقی یا موضعی به صورت محلول، کف یا کرم در ناحیه درگیر استفاده میشوند. این داروها منجر به مهار سیستم ایمنی میشوند. این استروئیدها با داروهایی که به صورت غیر قانونی در برخی ورزشکاران استفاده میشوند، متفاوت هستند.

2. ایمونوتراپی موضعی به معنی استفاده از برخی داروهای منجر به واکنش آلرﮊیک در پوست نواحی درگیر است. این واکنش آلرﮊیک ممکن است به صورت معکوس منجر به مهار سیستم ایمنی بر ضد ریشه های مو بشود.

اگر من به دنبال ریزش مو دچار اضطراب شوم، چه باید بکنم؟

از دست دادن مو برای بیشتر افراد ناراحت کننده است. اگر شما دچار اضطراب یا افسردگی به دنبال ریزش مو شده اید، با پزشک خود صحبت کنید. او میتواند ضمن گفتگو با شما، از مشورت با روانپزشک برای کمک بیشتر استفاده کند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مطالب مرتبط